Paryska kariera Kenzo Takady – poznaj niezwykłą historię japońskiego projektanta
Ludzie

Paryska kariera Kenzo Takady – poznaj niezwykłą historię japońskiego projektanta

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Historie niektórych słynnych projektantów mają iście zjawiskowy przebieg. Nie inaczej jest w przypadku Kenzo Takady, japońskiego projektanta, który z Dalekiego Wschodu zawędrował aż na paryskie salony.

Paryski Japończyk

Kenzo Takada to jeden z najbardziej znanych japońskich projektantów mody. Znany jest m.in. z wyjątkowych cyrkowych pokazów mody, w których mogliśmy podziwiać modelki w półprzeźroczystych mundurach. Modowe imperium tego wybitnego artysty trwało aż do 4 października, czyli dnia, kiedy świat obiegła informacja o śmierci tego wyjątkowego mistrza. Warto poznać zatem historię, która sprawiła, że jest tak wybitnym człowiekiem.

Początki kariery

O pierwszych kolekcjach King Kong autorstwa Kenzo Takady usłyszeliśmy w 1987 roku. Perfumy te stanowiły kompozycję bananów, goździków, róży, mchu dębu i mięty pieprzowej. Sam Kenzo równie wiele czasu, co przygotowywaniu zapachów, spędzał na stworzeniu idealnych palet barw, którymi ozdabiane były jego flakony. Wizualne odbieranie zapachów opanował z pewnością po mistrzowsku. Mistrz tworzył zapachy dla światowych marek m.in. dla AVON. Wyjątkowa linia perfum z niezwykłą nutą zapachową opartą o magnolię szybko podbiła świat. Historia Kenzo Takady zaczęła się jednak o wiele wcześniej.

O czym marzył mały Kenzo?

Kenzo urodził się w 1939 roku w miejscowości Himeji. Wychował się w kraju zrujnowanym przez wojnę, a więc dorastał w otoczeniu smutku i szarości. Dbając o swoją siostrę, która zachorowała, kupił magazyn dla dziewcząt. Choć nie cały był poświęcony modzie, wiele zdjęć i rysunków pobudziło jego wyobraźnię i skierowało na tory, które zawiodły go w końcu aż do Europy. Choć pragnął uciec od szarej rzeczywistości i oddać się swoim marzeniom, nie mógł tego zrealizować, gdyż jego wizja była tłamszona przez rodziców. Wbrew swej woli poszedł na Uniwersytet w Kobe, aby studiować literaturę. Był to trudny czas dla raczkującej wtedy mody, ale nie powstrzymało to Takady do porzucenia uniwersytetu i rozpoczęcia nauki projektowania w Bunka Fashion College. Wybór ten jego rodzice zdołali zaakceptować, dopiero gdy znalazł pracę, z której sam się utrzymywał. Na tym etapie zdołał zdobyć prestiżowa nagrodę Soen, a także zaczął pracę w sieci przygotowującej stylizacje dziewczęcych ubrań. Tym, co najbardziej rozbudziło jego marzenia i projekty, była podróż, którą rozpoczął pod koniec 1964 roku. Właśnie wtedy trafił do Paryża.

Wyobraźnia lat 70.

Pierwsze miesiące w Paryżu były dla niego wyjątkowo trudne. W pewnym momencie sprzedał pięć swoich prac legendarnemu Louisowi Feraudowi. Spotkanie to otworzyło przed nim wrota prowadzące do zawrotnej kariery, a sam Takada wszedł na salony paryskich projektantów mody. Kenzo Takada był jednym z tych, którzy śmiało podążyli drogą kreatywności, która odzwierciedlała pokolenie hippie. Tworząc niezwykłą mieszankę kultur i inspiracji, sprawił, że jego wytwory zyskały uznanie, choć wielu innych projektantów nie mogło sprostać nowym wymogom rynku.

Takada-san

Kariera Kenzo przybrała zawrotne tempo rozwoju. Osiągając coraz większe sukcesy na rynku międzynarodowym, sprzedał w końcu swoją markę dla koncernu LVMH. Pomimo tego wciąż pozostał dyrektorem kreatywnym. Choć ukochał europejskie rozwiązania i Paryż, w jego domu i osobowości wyczuwało się kulturę japońską, która sam Takada niezwykle sobie cenił. 

Choć w 1999 roku przeszedł na emeryturę, nie był w stanie przestać pracować. Brak pracy był dla niego oznaką niekończącej się nudy. Kenzo jest marką samą w sobie, a sam artysta jest tak poważany, że bez problemu nawiązał współpracę m.in. z AVON, i choć był na emeryturze, wciąż aktywnie wzbogacał świat o swoje pomysły i nowatorskie rozwiązania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Oto najważniejsze trendy na sezon jesień-zima 2021–2022
Oto najważniejsze trendy na sezon jesień-zima 2021–2022
Przyjrzyj się najgorętszym trendom na nadchodzący sezon jesień-zima 2021/2022.
Czy „Emily w Paryżu” będzie godnym następcą „Seksu w wielkim mieście”?
Czy „Emily w Paryżu” będzie godnym następcą „Seksu w wielkim mieście”?
Nowy serial na platformie Netflix dla fanów “Seksu w wielkim mieście”. Czy przygody Emily będą równie porywające, co życie i styl Carrie?
Ekskluzywne sukienki na wesele
Ekskluzywne sukienki na wesele
Zostałaś zaproszona na wesele, jednak nie masz bladego pojęcia, w co się ubrać? Przygotowaliśmy kilka sprawdzonych stylizacji na 2023 rok. Sprawdź je już teraz!
Ostatnie wpisy