Paryska kariera Kenzo Takady – poznaj niezwykłą historię japońskiego projektanta
Ludzie

Paryska kariera Kenzo Takady – poznaj niezwykłą historię japońskiego projektanta

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Historie niektórych słynnych projektantów mają iście zjawiskowy przebieg. Nie inaczej jest w przypadku Kenzo Takady, japońskiego projektanta, który z Dalekiego Wschodu zawędrował aż na paryskie salony.

Paryski Japończyk

Kenzo Takada to jeden z najbardziej znanych japońskich projektantów mody. Znany jest m.in. z wyjątkowych cyrkowych pokazów mody, w których mogliśmy podziwiać modelki w półprzeźroczystych mundurach. Modowe imperium tego wybitnego artysty trwało aż do 4 października, czyli dnia, kiedy świat obiegła informacja o śmierci tego wyjątkowego mistrza. Warto poznać zatem historię, która sprawiła, że jest tak wybitnym człowiekiem.

Początki kariery

O pierwszych kolekcjach King Kong autorstwa Kenzo Takady usłyszeliśmy w 1987 roku. Perfumy te stanowiły kompozycję bananów, goździków, róży, mchu dębu i mięty pieprzowej. Sam Kenzo równie wiele czasu, co przygotowywaniu zapachów, spędzał na stworzeniu idealnych palet barw, którymi ozdabiane były jego flakony. Wizualne odbieranie zapachów opanował z pewnością po mistrzowsku. Mistrz tworzył zapachy dla światowych marek m.in. dla AVON. Wyjątkowa linia perfum z niezwykłą nutą zapachową opartą o magnolię szybko podbiła świat. Historia Kenzo Takady zaczęła się jednak o wiele wcześniej.

O czym marzył mały Kenzo?

Kenzo urodził się w 1939 roku w miejscowości Himeji. Wychował się w kraju zrujnowanym przez wojnę, a więc dorastał w otoczeniu smutku i szarości. Dbając o swoją siostrę, która zachorowała, kupił magazyn dla dziewcząt. Choć nie cały był poświęcony modzie, wiele zdjęć i rysunków pobudziło jego wyobraźnię i skierowało na tory, które zawiodły go w końcu aż do Europy. Choć pragnął uciec od szarej rzeczywistości i oddać się swoim marzeniom, nie mógł tego zrealizować, gdyż jego wizja była tłamszona przez rodziców. Wbrew swej woli poszedł na Uniwersytet w Kobe, aby studiować literaturę. Był to trudny czas dla raczkującej wtedy mody, ale nie powstrzymało to Takady do porzucenia uniwersytetu i rozpoczęcia nauki projektowania w Bunka Fashion College. Wybór ten jego rodzice zdołali zaakceptować, dopiero gdy znalazł pracę, z której sam się utrzymywał. Na tym etapie zdołał zdobyć prestiżowa nagrodę Soen, a także zaczął pracę w sieci przygotowującej stylizacje dziewczęcych ubrań. Tym, co najbardziej rozbudziło jego marzenia i projekty, była podróż, którą rozpoczął pod koniec 1964 roku. Właśnie wtedy trafił do Paryża.

Wyobraźnia lat 70.

Pierwsze miesiące w Paryżu były dla niego wyjątkowo trudne. W pewnym momencie sprzedał pięć swoich prac legendarnemu Louisowi Feraudowi. Spotkanie to otworzyło przed nim wrota prowadzące do zawrotnej kariery, a sam Takada wszedł na salony paryskich projektantów mody. Kenzo Takada był jednym z tych, którzy śmiało podążyli drogą kreatywności, która odzwierciedlała pokolenie hippie. Tworząc niezwykłą mieszankę kultur i inspiracji, sprawił, że jego wytwory zyskały uznanie, choć wielu innych projektantów nie mogło sprostać nowym wymogom rynku.

Takada-san

Kariera Kenzo przybrała zawrotne tempo rozwoju. Osiągając coraz większe sukcesy na rynku międzynarodowym, sprzedał w końcu swoją markę dla koncernu LVMH. Pomimo tego wciąż pozostał dyrektorem kreatywnym. Choć ukochał europejskie rozwiązania i Paryż, w jego domu i osobowości wyczuwało się kulturę japońską, która sam Takada niezwykle sobie cenił. 

Choć w 1999 roku przeszedł na emeryturę, nie był w stanie przestać pracować. Brak pracy był dla niego oznaką niekończącej się nudy. Kenzo jest marką samą w sobie, a sam artysta jest tak poważany, że bez problemu nawiązał współpracę m.in. z AVON, i choć był na emeryturze, wciąż aktywnie wzbogacał świat o swoje pomysły i nowatorskie rozwiązania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Wągry na nosie – jak sobie z nimi poradzić?
Wągry na nosie – jak sobie z nimi poradzić?
Wągry uprzykrzają Ci życie? No jasne, dobrze wiemy, że to naprawdę denerwująca przypadłość. Sprawdź, jak się ich pozbyć, a także dowiedz się, czego zdecydowanie nie robić!
Kiedy warto zdecydować się na peeling kawitacyjny?
Kiedy warto zdecydować się na peeling kawitacyjny?
Peeling kawitacyjny jest bezbolesnym sposobem na oczyszczenie cery. Dowiedz się, kto powinien skorzystać z kawitacji i dlaczego warto się na nią zdecydować
Duże biodra – nie wstydź się ich!
Duże biodra – nie wstydź się ich!
Wstydzisz się dużych bioder? Masz z tego powodu kompleksy? Zupełnie niepotrzebnie. Sprawdź, jak je uwydatnić i pięknie podkreślić!
Ostatnie wpisy