Karl Lagerfeld – wielki i niepokorny kreator mody
Ludzie

Karl Lagerfeld – wielki i niepokorny kreator mody

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Nazywany był człowiekiem renesansu. Mimo przekroczonych 80 lat wciąż potrafił pracować 20 godzin na dobę – projektować, rysować, fotografować. Lubił prowokować. Jego styl był wyrazisty, a nazwisko znane nawet najmłodszej generacji! Przypominamy postać mistrza, który odszedł na początku 2019 roku.

Dyrektor kreatywny domu mody Chanel i marki Fendi, mimo zaawansowanego wieku nie zwalniał tempa – projektował rocznie osiem kolekcji dla Chanel (ready to wear, haute couture, resort) oraz pięć dla Fendi, a jego wyobraźnia, wrażliwość oraz wyrafinowany styl przysporzyły mu grono coraz młodszych fanów. Karl Lagerfeld uchodził za kontrowersyjnego projektanta, odważnie wyrażającego swoje opinie i lubił wsadzać kij w mrowisko.

Nigdy nie bał się podejmować trudnych decyzji. To on jako pierwszy z wielkich kreatorów rozpoczął współpracę ze szwedzką sieciówką H&M. W 2004 roku specjalna kolekcja dla tej marki autorstwa Lagerfelda była dużym wstrząsem dla świata mody. Projektant nie przejął się krytycznymi opiniami, jakie wówczas się pojawiły. Nie po raz pierwszy podejmował odważną decyzję, która później spotykała się z uznaniem. Tak było i w tym przypadku. Szybko się okazało, że projektując dla sieciówki, Lagerfeld wyczuł bezbłędnie rynek – klienci tanich marek byli gotowi wydać więcej niż zwykle, by mieć w szafie choć jedną rzecz od znanego projektanta. Podejmując to wyzwanie przetarł szlak dla innych twórców. W następnych latach z H&M współpracowali m.in. Roberto Cavalli, Jimmy Choo, Isabel Marant. Projektant słynął z tego, że nie znosił rutyny, dlatego pokazy Chanel były wielkim wydarzeniem i manifestacją poglądów Lagerfelda. Niewątpliwe jednym z bardziej pamiętnych – jest ten zorganizowany cztery lata temu w Hawanie, na Kubie.

Polecamy niezwykły dokument, w którym Karl Lagerfeld opowiada o swojej pracy i stosunku do mody:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Dlaczego mężczyźni kochają szpilki?
Dlaczego mężczyźni kochają szpilki?
Jedni je kochają, drudzy nienawidzą. Jedno jest jednak pewne, szpilki to prawdziwy fenomen, jeśli chodzi o obuwie! Sprawdź, co sądzą o nich mężczyźni.
Dolce & Gabbana – wizerunek kobiety według włoskiego duetu
Dolce & Gabbana – wizerunek kobiety według włoskiego duetu
Dolce & Gabbana, czyli Domenico Dolce i Stefano Gabbana - poznaj wizerunek kobiety według włoskich kreatorów.
Polecamy filmy Disneya, do których warto powrócić
Polecamy filmy Disneya, do których warto powrócić
Szukasz ciekawych filmów Disneya? Sprawdź nasze propozycje, które warto obejrzeć.
Ostatnie wpisy