Zespół jelita drażliwego – podstawowe informacje
Inne

Zespół jelita drażliwego – podstawowe informacje

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Zespół jelita drażliwego pojawia się wśród coraz większej liczby osób. Dotyczy on zaburzeń związanych ze wzdęciami, wypróżnianiem, czy zmianą jego rytmu, a to tylko kilka dolegliwości z wielu. Co warto wiedzieć o zespole jelita drażliwego? Podpowiadamy!

Czym tak właściwie jest zespół jelita drażliwego?

Zespół jelita drażliwego jest przewlekłą chorobą jelita cienkiego oraz grubego. Następują wtedy cykliczne bóle brzucha, wzdęcia, a także problemy z wypróżnianiem się. Kiedy osoba zmaga się z zespołem jelita drażliwego, perystaltyka jest zaburzona i nie pracuje poprawnie. Chory może wtedy mieć częstą biegunkę, czyli wypróżniać się częściej niż trzy razy na dobę, zaparcia, nie oddając kału przez mniej niż trzy razy w tygodniu, bądź obie te przypadłości naprzemiennie. Istnieją również przypadki nieokreślone, kiedy żadne z powyższych wariantów nie dotyczy chorego.

Zespół jelita drażliwego – objawy

Najczęstszym i najpopularniejszym objawem zespołu jelita drażliwego jest przede wszystkim ból brzucha, zwykle pojawiającym się po spożyciu posiłku. Występuje wtedy charakterystyczny tępy, kłujący ból w okolicach lewego dołu biodrowego. Innym, niezwykle częstym objawem jest występowanie biegunek oraz zaparć. Zdarza się, że naprzemiennie. Zespół jelita drażliwego objawia się również wzdęciami i częstą potrzebą oddawania gazów. Brzuch wydaje się napęczniały jak balon, a niektóre ubrania za ciasne. Przy zespole jelita drażliwego bardzo często zdarzają się objawy pozajelitowe lub zupełnie innego typu. Chory może czuć się ciągle senny, pojawiają się częste bóle głowy oraz pleców. Częściej oddaje się również mocz.

Nie do końca wiadomo, skąd może brać się zespół jelita drażliwego. Przyczyn raczej szuka się w czynnikach psychosomatycznych bądź złej diecie. Osoba narażona na przewlekły stres lub odżywiająca się niezdrowo może znacznie zwiększyć ryzyko pojawienia się tej choroby. Niektóre leki, infekcje układu pokarmowego lub operacje jamy brzusznej również mogą doprowadzić do wystąpienia zespołu jelita drażliwego.

Jak leczyć zespół jelita drażliwego?

Lekarze jako pierwszy sposób leczenia wskazują zmianę naszych codziennych nawyków, a także, w miarę możliwości, unikania sytuacji wzmagających poczucie stresu. Zdrowa dieta i regularne posiłki mogą znacznie poprawić perystaltykę układu pokarmowego. Ponieważ zespół jelita drażliwego może wiązać się z czynnikami psychicznymi, zaleca się również terapię psychologiczną lub psychiatryczną osobom cierpiących na nerwicę, lub innego rodzaju zaburzenia lękowe. Podniesienie komfortu życia chorego nie wyeliminuje zupełnie przypadłości, ale znacznie zminimalizuje pojawiające się objawy przewlekłe.

Jeżeli niefarmakologiczne rozwiązanie nie osłabi objawów zespołu jelita drażliwego, należy skonsultować się z lekarzem. Jeżeli najczęściej pojawiającą się przypadłością jest biegunka, zwykle zaleca się stosowanie leków przeciwbiegunkowych, z kolei na zaparcia – leki o właściwościach przeczyszczających. Istnieje wiele leków o różnej sile działania, które mogą pomóc w leczeniu zespołu jelita drażliwego. Dzięki Receptomat.pl możesz zdobyć w szybki sposób e-receptę na odpowiednie medykamenty, wypełniając krótki kwestionariusz, nawet nie wychodząc z domu.

Fot.: Alicia Harper/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Stephen King – król kryminałów, które wbijają w fotel!
Stephen King – król kryminałów, które wbijają w fotel!
Gdyby Stephen King pisał zwykłe horrory, nie byłby tak znany i bogaty. Jego książki cieszą się niezwykłą popularnością na całym świecie. To poczytny autor, który dorobił się fortuny, ponieważ jego powieści nie są tanią sensacją.
Dita Von Teese – bezbłędne stylizacje królowej retro
Dita Von Teese – bezbłędne stylizacje królowej retro
Tańczy obłędnie, a ubiera się jeszcze lepiej. Sama wymyśliła sobie swój wizerunek, co docenili najwięksi projektanci. Poznaj Ditę von Teese, która kocha styl retro.
Glenn Close jako Cruella de Vil: przypominamy stylową postać z ekranu
Glenn Close jako Cruella de Vil: przypominamy stylową postać z ekranu
25 lat po premierze filmu o Cruelli de Vil, stylizacje postaci nadal zachwycają i inspirują. Dowiedz się więcej o tej ikonie stylu.
Ostatnie wpisy