Co wprowadził do mody Azzedine Alaia?
Encyklopedia modyHistoria mody

Co wprowadził do mody Azzedine Alaia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubierał Tinę Turner, Shakirę, Lady Gagę, Michelle Obamę, Madonnę, Rihannę czy Naomi Campbell, sprzeciwiał się obowiązującym w świecie mody regułom i odnosił sukces za sukcesem. Azzedine Alaia to wyjątkowy projektant mody i wizjoner, któremu wiele zawdzięczamy. Co dokładnie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Azzedine Alaia – kochał modę od najmłodszych lat

Azzedine Alaia urodził się w 1940 roku w Tunisie w farmerskiej rodzinie. Od początku wykazywał wielkie zainteresowanie sztuką i modą, czytał francuskiego „Vogue’a”. Chcąc rozpocząć naukę rzeźby w Ecole des Beaux-Arts w Tunisie, skłamał co do swojego wieku. I tak zaczął uczęszczać tam w wieku zaledwie piętnastu lat. W tym samym czasie obserwował lokalną krawcową i pomagał jej w szyciu kopii kreacji Diora i Balenciagi.

Pod koniec lat pięćdziesiątych wyjechał do Paryża, gdzie znalazł pokój w zamian za wykonywania drobnych prac, szycie ubrań i opiekę nad dziećmi. Kilka dni przyszywał metki do ubrań w domu mody Dior, pracował też u Guya Lachore’a oraz Thierry’ego Muglera. Spotkał jednak na swojej drodze zamożne protektorki, damy z wyższych sfer, które zachwycały się jego projektami i tak zaczął budować swoją klientelę. Dorabiał też, projektując kostiumy dla tancerek kabaretowych.

1979 rok – narodziny marki Azzedine Alaia

W końcu przyszedł czas na założenie własnej marki i pracę pod swoim nazwiskiem. Za atelier przez dwadzieścia lat służyło jego paryskie mieszkanie. Co więcej, Alaia na sukces nie musiał wcale długo czekać. 

Przyjaźnił się z największymi ówczesnymi modelkami, rozpisywały się o nim magazyny modowe. Miał niekonwencjonalne podejście, między innymi był przeciwny komercjalizacji branży, w której działał. Nie bał się wyrażać swojego zdania, manifestować poglądów czy otwarcie krytykować innych, na przykład Karla Lagerfelda czy Annę Wintour.

Swoją pierwszą kolekcję ready-to-wear zaprojektował w 1980 roku, a cztery lata później otrzymał Oscara Mody. Odrzucił również propozycję zostania dyrektorem kreatywnym Diora. W 2000 roku zaś – na kilka lat – połączył swoje siły z włoską Pradą, a później z Richemontem.

Co zawdzięczamy wielkiemu projektantowi?

Tunezyjsko-francuski projektant nie był zbyt rozmowny, rzadko udzielał wywiadów, cenił sobie niezależność. Nie przejmował się harmonogramem pokazów mody czy trendami, nigdzie się nie reklamował. Jednocześnie był otwartym i lojalnym przyjacielem wielu gwiazd. 

Ponadto jego krawiectwo było niezwykle precyzyjne, a suknie leżały na ciele niczym druga skóra, nie tylko dopasowując się do każdej sylwetki, ale i modelując ją. Mówiło się wręcz, że on nie projektuje, a rzeźbi. Azzedine został okrzyknięty tytułem King of Cling (król dopasowania). Jego ubrania były innowacyjne, a bandażowe sukienki ze streczu pokochały tysiące kobiet. Lubił dodawać skórzane, koronkowe i zwierzęce elementy. Podkreślał także indywidualizm i siłę kobiet.

Azzedine Alaia zmarł w listopadzie 2017 roku w Paryżu, a hołd oddały mu wielkie nazwiska branży fashion, artyści oraz magazyny modowe.

Zdj. główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Lakiery hybrydowe – jakiej marki są najlepsze?
Lakiery hybrydowe – jakiej marki są najlepsze?
Na rynku dostępnych jest wiele marek, które poza lakierami w swojej ofercie mają również praktyczne akcesoria, dzięki którym hybrydę wykonasz wygodnie w domu. Produkty których z nich warto wybrać?
Jak tworzyć stylizacje z ubraniami w kolorze pudrowym?
Jak tworzyć stylizacje z ubraniami w kolorze pudrowym?
Pudrowe kolory wciąż nie wychodzą z mody. Sprawdź, z jakimi kolorami je łączyć, aby zawsze wyglądać modnie i stylowo!
Najsłynniejsze stylizacje księżnej Diany
Najsłynniejsze stylizacje księżnej Diany
Była uwielbiana i podziwiana, a jej kreacje przeszły do historii. Sprawdź, które były najbardziej spektakularne. Jedno jest pewne – księżna Diana to prawdziwa ikona stylu.
Ostatnie wpisy