Co wprowadził do mody Azzedine Alaia?
Encyklopedia modyHistoria mody

Co wprowadził do mody Azzedine Alaia?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ubierał Tinę Turner, Shakirę, Lady Gagę, Michelle Obamę, Madonnę, Rihannę czy Naomi Campbell, sprzeciwiał się obowiązującym w świecie mody regułom i odnosił sukces za sukcesem. Azzedine Alaia to wyjątkowy projektant mody i wizjoner, któremu wiele zawdzięczamy. Co dokładnie? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.

Azzedine Alaia – kochał modę od najmłodszych lat

Azzedine Alaia urodził się w 1940 roku w Tunisie w farmerskiej rodzinie. Od początku wykazywał wielkie zainteresowanie sztuką i modą, czytał francuskiego „Vogue’a”. Chcąc rozpocząć naukę rzeźby w Ecole des Beaux-Arts w Tunisie, skłamał co do swojego wieku. I tak zaczął uczęszczać tam w wieku zaledwie piętnastu lat. W tym samym czasie obserwował lokalną krawcową i pomagał jej w szyciu kopii kreacji Diora i Balenciagi.

Pod koniec lat pięćdziesiątych wyjechał do Paryża, gdzie znalazł pokój w zamian za wykonywania drobnych prac, szycie ubrań i opiekę nad dziećmi. Kilka dni przyszywał metki do ubrań w domu mody Dior, pracował też u Guya Lachore’a oraz Thierry’ego Muglera. Spotkał jednak na swojej drodze zamożne protektorki, damy z wyższych sfer, które zachwycały się jego projektami i tak zaczął budować swoją klientelę. Dorabiał też, projektując kostiumy dla tancerek kabaretowych.

1979 rok – narodziny marki Azzedine Alaia

W końcu przyszedł czas na założenie własnej marki i pracę pod swoim nazwiskiem. Za atelier przez dwadzieścia lat służyło jego paryskie mieszkanie. Co więcej, Alaia na sukces nie musiał wcale długo czekać. 

Przyjaźnił się z największymi ówczesnymi modelkami, rozpisywały się o nim magazyny modowe. Miał niekonwencjonalne podejście, między innymi był przeciwny komercjalizacji branży, w której działał. Nie bał się wyrażać swojego zdania, manifestować poglądów czy otwarcie krytykować innych, na przykład Karla Lagerfelda czy Annę Wintour.

Swoją pierwszą kolekcję ready-to-wear zaprojektował w 1980 roku, a cztery lata później otrzymał Oscara Mody. Odrzucił również propozycję zostania dyrektorem kreatywnym Diora. W 2000 roku zaś – na kilka lat – połączył swoje siły z włoską Pradą, a później z Richemontem.

Co zawdzięczamy wielkiemu projektantowi?

Tunezyjsko-francuski projektant nie był zbyt rozmowny, rzadko udzielał wywiadów, cenił sobie niezależność. Nie przejmował się harmonogramem pokazów mody czy trendami, nigdzie się nie reklamował. Jednocześnie był otwartym i lojalnym przyjacielem wielu gwiazd. 

Ponadto jego krawiectwo było niezwykle precyzyjne, a suknie leżały na ciele niczym druga skóra, nie tylko dopasowując się do każdej sylwetki, ale i modelując ją. Mówiło się wręcz, że on nie projektuje, a rzeźbi. Azzedine został okrzyknięty tytułem King of Cling (król dopasowania). Jego ubrania były innowacyjne, a bandażowe sukienki ze streczu pokochały tysiące kobiet. Lubił dodawać skórzane, koronkowe i zwierzęce elementy. Podkreślał także indywidualizm i siłę kobiet.

Azzedine Alaia zmarł w listopadzie 2017 roku w Paryżu, a hołd oddały mu wielkie nazwiska branży fashion, artyści oraz magazyny modowe.

Zdj. główne: Sharon McCutcheon/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym jest YouTube Ads? Czy kampanie remarketingowe zyskają dzięki temu?
Czym jest YouTube Ads? Czy kampanie remarketingowe zyskają dzięki temu?
Czym jest YouTube Ads?
Biżuteria na imprezę – doradzamy, co wybrać
Biżuteria na imprezę – doradzamy, co wybrać
Biżuteria powinna być nieodłącznym elementem każdej imprezowej stylizacji. To w końcu ona dodaje pazura i błysku każdemu outfitowi. Dowiedz się więc, jak dobrać biżuterię na imprezę, aby zawsze wyglądać świetnie.
Swarovski zapowiada świąteczną kolekcję biżuterii
Swarovski zapowiada świąteczną kolekcję biżuterii
Zobacz najnowszą kolekcję marki Swarovski. To zapowiedź świątecznych trendów!
Ostatnie wpisy