Frida Kahlo – meksykańska artystka, która do dziś inspiruje świat mody i popkultury
Ikony

Frida Kahlo – meksykańska artystka, która do dziś inspiruje świat mody i popkultury

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Monobrwi, ubrania w mocnych kolorach, duża biżuteria, ozdoby kwiatowe we włosach – patrząc na meksykańską malarkę przez pryzmat mody,
widać, jaki wielki wpływ artystka wywiera na nią do dziś. Jej charyzma i osobowość nadal nas inspirują.

Wyróżniała się nie tylko barwnym stylem, ale też hartem ducha. Wojownicza natura i bezkompromisowość sprawiły, że feministyczne nurty XX wieku uczyniły z malarki swoją patronkę. Choć jej życie naznaczone było cierpieniem, to paradoksalnie właśnie ono było źródłem większości jej kreacji. Malarski talent Fridy ujawnił się w dramatycznych okolicznościach. W 1925 roku jechała tramwajem, który zderzył się z autobusem, a ona sama odniosła szereg złamań. Unieruchomiona w gorsecie i pogrążona w rozpaczy w trakcie długiej rekonwalescencji oglądała albumy o sztuce i w końcu sama zaczęła malować.

Jednak nie tylko traumatyczny wypadek drogowy zdeterminował jej życie. Jak sama podkreślała później, o wiele gorszym wydarzeniem było poznanie… Diego Rivery, jej mentora, kochanka, który w końcu został jej mężem. Życie Diego i Fridy było na tyle burzliwe, że para rozwiodła się, po czym ponownie wzięła ślub.

We wszystkich autoportretach, które stworzyła, malarka przedstawia siebie z tym samym wyrazem twarzy. To jeden z wyróżników jej spójnego wizerunku, który po śmierci uczynił z niej postać ikoniczną. Monobrwi, charakterystyczny lekki wąsik nad ustami, kolorowe stroje zaczerpnięte z tradycyjnej kultury meksykańskiej, starannie dobrane dodatki, egzotyczna duża biżuteria – to styl Fridy, z którego do dziś czerpią designerzy. Kolor, którego odcień dziś nazywany jest chilli pepper, był ulubionym kolorem Fridy. Utożsamia energię i meksykańską fiestę. Na pamięć o malarce wtpłynął film „Frida” z 2002, w którym Salma Hayek stworzyła niezapomnianą kreację. Swoich fascynacji meksykańską malarką nie kryli Jean Paul Gaultier czy Rei Kawakubo a także włoski duet Dolce & Gabbana. Wpływ Fridy na popkulturę i obecną modę można dostrzec m.in. w krzaczastych brwiach, które od lat lansuje angielska modelka Cara Delevingne, odważnych połączeniach kolorystycznych – mocnej czerwieni i fuksji czy intensywnej zieleni i fioletu, etnicznych wzorach, tkaninach z motywami zwierząt, np. ptaków. Ale także w spektakularnych dodatkach, np. barwnych chustach z frędzlami. Niemal co sezon któraś z marek modowych przypomina postać malarki, wypuszczając np. linię T-shirtów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Z czym najlepiej łączyć biżuterię ze złota na różne okazje?
Z czym najlepiej łączyć biżuterię ze złota na różne okazje?
Odkryj unikalne sposoby stylizacji biżuterii ze złota, bez względu na okazję. Poznaj jak przystroić się na wielkie wyjścia lub codzienne spotkania, korzystając z blasku najszlachetniejszego z metali.
Odkrywając nadchodzące fale mody: nowe kierunki w stylizacji i urodzie
Odkrywając nadchodzące fale mody: nowe kierunki w stylizacji i urodzie
Poznaj najnowsze trendy w modzie oraz urodzie, które dominować będą w nadchodzących sezonach. Dowiedz się, jakie kierunki stylizacji zyskują na popularności oraz jakie techniki makijażu stają się coraz bardziej pożądane.
Jak wybrać odpowiedniego dietetyka klinicznego, pod kątem Twojego stanu zdrowia?
Jak wybrać odpowiedniego dietetyka klinicznego, pod kątem Twojego stanu zdrowia?
Wybór dietetyka klinicznego jest kluczowy dla twojego zdrowia. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę, jakie kwalifikacje i doświadczenie powinien posiadać profesjonalista oraz jakie pytania zadać podczas pierwszej konsultacji.
Ostatnie wpisy