Najsłynniejsze czarne kreacje – Lady Di, Edith Piaf, Audrey Hepburn
Historia mody

Najsłynniejsze czarne kreacje – Lady Di, Edith Piaf, Audrey Hepburn

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Czerń, choć kulturowo kojarzy się z żałobą, to dla niektórych kobiet jest symbolem elegancji i klasyki. Dla wielu popularnych osób stała się cechą charakterystyczną. W końcu nic nie wygląda tak dobrze, jak mała czarna i klasyczne obcasy na cienkiej szpilce.

Czerń – barwa, którą pokochały wielkie kobiety

Z uwielbienia do czarnego koloru słynęły takie postaci jak Edith Piaf, Lady Di czy Audrey Hepburn. Edith Piaf zasłynęła nie tylko klasycznym stylem ubierania, ale i pięknym śpiewem. Jej piosenkę „La vie en rose” potrafi zanucić niemalże każdy. Była wielką legendą, a dla wielu stała się wzorem do naśladowania. Z kolei księżna Diana wywarła wielki wpływ na obraz brytyjskiej rodziny. W ciągu jej życia była kochana przez całe społeczeństwo oraz szybko stała się ikoną mody. Pierwszą kreacją, którą zabłysnęła, była jej suknia ślubna składająca się z sześciu rodzajów białego materiału i 8-metrowego trenu. Co więcej, całość stylizacji ozdobiona była 10 tysiącami prawdziwych pereł. Aktorka Audrey Hepburn zasłynęła dzięki filmowi „Śniadanie u Tiffany’ego”. Sama wyznaczyła nowy kanon urody, a także raz na zawsze zmieniła międzynarodowe trendy. Pomimo swej chłopięcej figury stała się symbolem piękna i stylu. 

Edith Piaf i jej klasyczny styl

Edith Piah miała niezwykłe poczucie estetyki. W jej szafie dominowały szlachetne i ciemne kolory, na scenie głównie pojawiała się w czerni. Na jej wyjątkową aparycję składała się sylwetka, ponieważ była niezwykle drobna, nosiła eleganckie ubrania i posiadała mocny, zachrypnięty głos. Była wyrazistą postacią, a koncerty dzięki niej stawały się niesamowitym przeżyciem dla widzów. Całe swoje życie na scenie występowała w wąskiej, czarnej sukience, która nie odciągała uwagi od śpiewanych piosenek. Należy pamiętać, że Piaf wybierała stylizacje, które podkreślały jej figurę. Debiutowała w latach 30., a wtedy ciemne kreacje były bardzo modne. Jednak żadna inna słynna osoba nie zachwycała tak swym stylem, jak właśnie ona. Kilka lat wcześniej trend ten przeforsowała Coco Chanel, jedna z najbardziej kontrowersyjnych projektantek modowych ubiegłego wieku. 

Lady Di w czarnej sukni wyrażającej manifest

Lady Diana była szczególnie lubiana za swoją osobowość i zamiłowanie do mody. Pomimo pięknej i bogatej sukni ślubnej, na wszystkie inne przyjęcia zawsze wybierała skromniejsze kreacje. Miały one zawsze jednolity kolor, chętnie korzystała z projektów światowych sław takich jak Gianni Versace i Catherina Walker. W późniejszym czasie często pozwalała sobie na krótkie sukienki z dużymi dekoltami. Dzięki Lady Di mała czarna znów zabłysnęła na salonach. Księżna ubrała ją na imprezę Vanity Fair, w dzień, w którym książę Karol przyznał się do swojego romansu z Camilą Parker-Bowles. Sukienka złamała wszystkie zasady protokołu, a brytyjska prasa w swych artykułach nazwała ją „revenge dress”. To zachowanie interpretowane było jako wyraz manifestu artystycznego wyrażającego żal po stracie. 

Mała czarna na wielkim ekranie z Audrey Hepburn 

Czarne sukienki zdobyły światową sławę w latach 20. dzięki odważnej projektantce, jaką była Coco Chanel. Początkowo w powojennej Europie ciemne kreacje kojarzyły się jedynie z żałobą, a wybiegi podbijały suknie mieniące się wszystkimi kolorami tęczy. Nikt nie chciał nosić w tym czasie czerni. Wtedy na wybiegi wkroczyła kolekcja Coco Chanel prezentująca czarne sukienki. Klientki ostrożnie i z ciekawością podchodziły do tego typu kreacji, szybko jednak zorientowały się, że jest to rozwiązanie nader uniwersalne i eleganckie. Zadaniem czarnych sukienek było wydobycie piękna z każdej kobiety. Do sukcesu małej czarnej przyczyniła się również technologia i czarno-białe filmy. 

Należy przypomnieć sobie, jak rewelacyjnie wyglądała Audrey Hepburn w filmie „Śniadanie u Tiffany’ego”, gdzie nosiła prostą czarną sukienkę zaprojektowaną przez dom mody Givenchy. Kobiety oszalały na punkcie samej aktorki, jej stylu, a zwłaszcza oszałamiającej kreacji we wspomnianej produkcji filmowej, która dziś należy już do klasyki kina. Po premierze „Śniadania u Tiffany’ego” na ulicach zaczęła królować mała czarna. Kobiety chętnie wkładały do niej również podobne dodatki wykreowane przez piękną Audrey, która po dziś dzień inspiruje wiele kobiet.   

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czym i jak zabezpieczyć skórzane buty?
Czym i jak zabezpieczyć skórzane buty?
Kupiłaś skórzane buty? Sprawdź, jak powinieneś je czyścić oraz jak je zabezpieczyć.
Jak spowolnić starzenie się cery?
Jak spowolnić starzenie się cery?
Dlaczego Twoja skóra się starzeje i jak temu przeciwdziałać? Poznaj produkty i schematy pielęgnacyjne, które pomogą Ci zapomnieć o Twoich problemach i sprawią, że znowu poczujesz się piękna.
Rozkładamy na czynniki pierwsze przeszczep włosów metodą FUE
Rozkładamy na czynniki pierwsze przeszczep włosów metodą FUE
W doniesieniach dotyczących nowoczesnych technik przeszczepu włosów często spotyka się informacje na temat metody FUE. Na czym ona polega? Czym różni się od swojej poprzedniczki – metody FUT?
Ostatnie wpisy