Retrospektywa prac Urszuli Broll w warszawskiej Królikarni – wystawa potrwa do 27 września!
Inspiracje

Retrospektywa prac Urszuli Broll w warszawskiej Królikarni – wystawa potrwa do 27 września!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

„Urszula Broll. Atman znaczy oddech” – pod takim tytułem odbywa się wystawa znakomitej i niesłusznie zapomnianej polskiej malarki, która w swojej twórczości wyprzedzała czas, a także była ważną postacią tzw. katowickiego undergroundu.

Urszula Broll żyła w latach 1930–2020, jej twórczość przypadła na trudny czas, jednak nigdy nie poddała się estetyce socrealistycznej. Zafascynowana buddyzmem i kulturą dalekiego wschodu, oddawała się medytacjom, co znacząco wpłynęło na jej artystyczną ekspresję. Tytułowy Atman (z sanskrytu duch lub oddech), oznacza pierwiastek życia, osiągnięcie pełnej świadomości umożliwiającej jednostce nawiązanie duchowej więzi z boską jaźnią. Pojęcie to pojawiło się w twórczości Broll w 1967 roku i ma związek z działalnością katowickiej Grupy Oneiron. W pracowni, którą prowadziła wspólnie z mężem, Andrzejem Urbanowiczem, powstało w latach 60. XX wieku swoiste laboratorium eksperymentów duchowych i artystycznych. W latach 80. XX wieku artystka opuściła Katowice, podążając za wspólnotą buddyjską i zamieszkała w Przesiece – niewielkiej wsi w centrum Karkonoszy. Przez lata funkcjonowała poza głównym nurtem polskiej sztuki współczesnej.

materiały prasowe Muzeum Narodowe w Warszawie, Urszula Broll, bez tytułu, 1965 r., fot. Tomasz Mielech, dzięki uprzejmości Fundacji Katarzyny Kozyry

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak zorganizować komunię w domu?
Jak zorganizować komunię w domu?
Organizacja pierwszej komunii świętej dziecka jest ważnym i jednocześnie stresującym wydarzeniem dla rodziców. Jednym z wyborów, jakie trzeba będzie podjąć, jest miejsce, w którym odbędzie się uroczystość. Organizacja komunii w domu jest jedną z popularniejszych opcji, ponieważ daje możliwość stworzenia intymnej atmosfery, a jednocześnie pozwala na większą kontrolę nad wszystkimi aspektami uroczystości.
Czapki Kamea – noś się modnie w chłodne dni!
Czapki Kamea – noś się modnie w chłodne dni!
Sprawdź, dlaczego warto je mieć!
Dolce & Gabbana – wizerunek kobiety według włoskiego duetu
Dolce & Gabbana – wizerunek kobiety według włoskiego duetu
Dolce & Gabbana, czyli Domenico Dolce i Stefano Gabbana - poznaj wizerunek kobiety według włoskich kreatorów.
Ostatnie wpisy