Andrzej Wróblewski – pierwsza zagraniczna wystawa polskiego malarza
Inspiracje

Andrzej Wróblewski – pierwsza zagraniczna wystawa polskiego malarza

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Już niebawem dzieła polskiego malarza Andrzeja Wróblewskiego będzie można zobaczyć w jednym z najbardziej prestiżowych muzeów promujących sztukę współczesną. Zagwarantowano kilka niespodzianek.

Miłośnicy sztuki nowoczesnej już nie mogą się doczekać. Niebawem można będzie zobaczyć twórczość Andrzeja Wróblewskiego na w prestiżowej galerii zagranicznej.

Kim był Andrzej Wróblewski?

Andrzej Wróblewski urodził się w 1927 r. w Wilnie. To jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, historyków i krytyków sztuki. Ukończył Uniwersytet Jagielloński i Akademię Sztuk Pięknych, był wielokrotnie nagradzany oraz uczestniczył w wielu ogólnopolskich przeglądach sztuki m.in. w znanej i głośnej wystawie „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” w 1955 r. Za życia doczekał się tylko jednej wystawy prac na papierze w Klubie Związku Literatów Polskich w Warszawie. Zmarł 23 marca 1957 r. w Tatrach. 

„Waiting Room” – pierwsza zagraniczna wystawa

Słoweńska Moderna galerija – to miejsce, gdzie już 10 stycznia można będzie oglądać 120 prac Andrzeja Wróblewskiego, które powstały w latach 1955-1957. Wiele z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne, co będzie sporą niespodzianką dla miłośników sztuki. Można będzie zobaczyć też jego najbardziej znane i cenione dzieła, jak np. „Poczekalnia I, Kolejka trwa” „Poczekalnia II, (Ukrzesłowienie)” oraz „Nagrobek, (Nagrobek kobieciarza)”, do tego wiele wielkoformatowych dzieł, które powstały na papierze pakowym. 

Jak zapewniają organizatorzy, tę wystawę, w najbardziej prestiżowym muzeum sztuki nowoczesnej w Europie, można potraktować jako odpowiedź lub próbę odpowiedzi, dlaczego po kilkudziesięciu latach dobrze jest wrócić do doświadczonej przez Wróblewskiego podróży do Jugosławii. Jedni będą mogli w ten sposób przeanalizować dokumenty rządowe, inni wziąć udział w duchowej podróży pełnej hipotez i domysłów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakie obuwie założyć na rozmowę o pracę?
Jakie obuwie założyć na rozmowę o pracę?
Przed Tobą rozmowa kwalifikacyjna? Sprawdź, jakie buty należy założyć!
W jaki sposób dobrać bieliznę?
W jaki sposób dobrać bieliznę?
Wiele kobiet zastanawia się, jak wyeksponować atuty swojej figury, żeby poczuć się w swojej skórze dużo pewniej. Otóż sekret tkwi we właściwie dobranej bieliźnie. Warto dowiedzieć się kilku praktycznych wskazówek, które sprawią, że bez trudu znajdziemy najlepsze zestawy dla siebie. Odpowiednio dobrana bielizna pomoże ukryć drobne mankamenty urody.
Najczęstsze mity modowe – TOP 10
Najczęstsze mity modowe – TOP 10
Czarny wyszczupla, jeansy pasują do wszystkiego, a skarpetki z sandałkami to najgorsze połączenie. To tylko kilka modowych mitów z naszej listy. Poznaj resztę!
Ostatnie wpisy