Andrzej Wróblewski – pierwsza zagraniczna wystawa polskiego malarza
Inspiracje

Andrzej Wróblewski – pierwsza zagraniczna wystawa polskiego malarza

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Już niebawem dzieła polskiego malarza Andrzeja Wróblewskiego będzie można zobaczyć w jednym z najbardziej prestiżowych muzeów promujących sztukę współczesną. Zagwarantowano kilka niespodzianek.

Miłośnicy sztuki nowoczesnej już nie mogą się doczekać. Niebawem można będzie zobaczyć twórczość Andrzeja Wróblewskiego na w prestiżowej galerii zagranicznej.

Kim był Andrzej Wróblewski?

Andrzej Wróblewski urodził się w 1927 r. w Wilnie. To jeden z najwybitniejszych polskich malarzy, historyków i krytyków sztuki. Ukończył Uniwersytet Jagielloński i Akademię Sztuk Pięknych, był wielokrotnie nagradzany oraz uczestniczył w wielu ogólnopolskich przeglądach sztuki m.in. w znanej i głośnej wystawie „Przeciw wojnie – przeciw faszyzmowi” w 1955 r. Za życia doczekał się tylko jednej wystawy prac na papierze w Klubie Związku Literatów Polskich w Warszawie. Zmarł 23 marca 1957 r. w Tatrach. 

„Waiting Room” – pierwsza zagraniczna wystawa

Słoweńska Moderna galerija – to miejsce, gdzie już 10 stycznia można będzie oglądać 120 prac Andrzeja Wróblewskiego, które powstały w latach 1955-1957. Wiele z nich po raz pierwszy ujrzy światło dzienne, co będzie sporą niespodzianką dla miłośników sztuki. Można będzie zobaczyć też jego najbardziej znane i cenione dzieła, jak np. „Poczekalnia I, Kolejka trwa” „Poczekalnia II, (Ukrzesłowienie)” oraz „Nagrobek, (Nagrobek kobieciarza)”, do tego wiele wielkoformatowych dzieł, które powstały na papierze pakowym. 

Jak zapewniają organizatorzy, tę wystawę, w najbardziej prestiżowym muzeum sztuki nowoczesnej w Europie, można potraktować jako odpowiedź lub próbę odpowiedzi, dlaczego po kilkudziesięciu latach dobrze jest wrócić do doświadczonej przez Wróblewskiego podróży do Jugosławii. Jedni będą mogli w ten sposób przeanalizować dokumenty rządowe, inni wziąć udział w duchowej podróży pełnej hipotez i domysłów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Odzieżowe inspiracje z życia i twórczości Coco Chanel
Odzieżowe inspiracje z życia i twórczości Coco Chanel
Zanurz się w świat Coco Chanel, od której twórczości czerpią inspiracje projektanci na całym świecie. Dowiedz się, jak wykorzystać jej odzieżowe koncepcje w swoim stylu.
Czy 60-latki mogą ubierać się stylowo? Jeszcze jak!
Czy 60-latki mogą ubierać się stylowo? Jeszcze jak!
Jednak elegancja i styl nie mają ograniczeń wiekowych. Osoby w wieku 60 lat i więcej mogą również cieszyć się modą, podkreślając swoją indywidualność oraz doświadczenie życiowe.
Krok w wiosenną modę: buty na wiosnę
Krok w wiosenną modę: buty na wiosnę
Wiosenna metamorfoza zaczyna się od stóp, dlatego warto przyjrzeć się bliżej aktualnym trendom w modzie obuwniczej.
Ostatnie wpisy