Ogrody Majorelle – miejsce, któremu nie mógł się oprzeć Yves Saint Laurent
Historia mody

Ogrody Majorelle – miejsce, któremu nie mógł się oprzeć Yves Saint Laurent

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Willa w Marakeszu, zwana Ogrody Majorelle, to miejsce, w którym zakochał się Yves Saint Laurent. Francuski projektant odkrył to miejsce w 1966 roku podczas podróży po Maroku, którą odbywał ze swym partnerem Pierre’em Bergém.

Historia słynnych ogrodów zaczęła się w 1923 roku, kiedy to zaczął je tworzyć francuski malarz Jacques Majorelle w ramach zaleconej mu przez lekarzy rekonwalescencji w Maroku. W latach 30. poprzedniego stulecia posiadłość uzupełniła kubistyczna willa zaprojektowana przez francuskiego architekta Paula Sinoira. Rezydencja uchodziła za jedną z najbardziej ekscentrycznych i luksusowych w Marrakeszu, malarz mieszkał w niej do 1950 roku, później willa przez lata była zaniedbana i stopniowo wraz z otaczającymi ją ogrodami ulegała niszczeniu. W 1980 roku Yves Saint Laurent kupił posiadłość wraz ze swym partnerem i stopniowo zaczęli przywracać jej dawny blask. Najbardziej charakterystycznym elementem Ogrodów Majorelle jest kolor niebieski, zwany po francusku le bleu Majorelle, który zdobi tradycyjne marokańskie domy. W kontraście do intensywnej barwy został użyty drugi kolor często występujący w kulturze marokańskiej – żółty. Atrakcjami ogrodu są zacienione ścieżki, bujnie kwitnąca roślinność, której pochodzenie jest egzotyczne, a także elementy wodne wypełnione liliami wodnymi i kwiatami lotosu. Saint Laurent często przebywał w swojej marokańskiej posiadłości, organizując w niej ekscentryczne imprezy.

materiały prasowe: ©Fondation Jardin Majorelle, Marrakech_Photo Nicolas Mathéus

Od czasu pierwszej wizyty w Maroku projektant zmienił swoje podejście do projektowania i zaczął używać bogatszej palety kolorów. Po jego śmierci w 2008 roku rozrzucono na terenie Ogrodów Majorelle jego prochy. Dziś można zwiedzać nie tylko okazałą posiadłość i ogrody, ale także otwarte w październiku 2017 roku Musée Yves Saint Laurent Marrakech – muzeum poświęcone twórczości słynnego projektanta.

materiały prasowe: Yves Saint Laurent/Place Djemaa El Fna © Reginald Gray (Fondation Jardin Majorelle)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak dobierać akcesoria dla dzieci do różnych stylów ubrań?
Jak dobierać akcesoria dla dzieci do różnych stylów ubrań?
Zobacz, jak dobrze dobrana biżuteria czy kolorowe opaski mogą uzupełnić stylizację Twojego dziecka. Znajdź idealne akcesoria do różnych styli ubrań dla dzieci.
Zabawy dla dorosłych, które urozmaicą życie erotyczne
Zabawy dla dorosłych, które urozmaicą życie erotyczne
odsuwamy pomysły na eksperymentalne zabawy, które mogą przynieść fun, rozpalić namiętność i ożywić związek – nawet ten z długim stażem.
„Żarty żartami” – wystawa zbiorowa w CSW w Warszawie potrwa do 11 października
„Żarty żartami” – wystawa zbiorowa w CSW w Warszawie potrwa do 11 października
"Żarty żartami" - zbiorowa wystawa w Centrum Sztuki Współczesnej potrwa do 11 października.
Ostatnie wpisy