Ogrody Majorelle – miejsce, któremu nie mógł się oprzeć Yves Saint Laurent
Historia mody

Ogrody Majorelle – miejsce, któremu nie mógł się oprzeć Yves Saint Laurent

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Willa w Marakeszu, zwana Ogrody Majorelle, to miejsce, w którym zakochał się Yves Saint Laurent. Francuski projektant odkrył to miejsce w 1966 roku podczas podróży po Maroku, którą odbywał ze swym partnerem Pierre’em Bergém.

Historia słynnych ogrodów zaczęła się w 1923 roku, kiedy to zaczął je tworzyć francuski malarz Jacques Majorelle w ramach zaleconej mu przez lekarzy rekonwalescencji w Maroku. W latach 30. poprzedniego stulecia posiadłość uzupełniła kubistyczna willa zaprojektowana przez francuskiego architekta Paula Sinoira. Rezydencja uchodziła za jedną z najbardziej ekscentrycznych i luksusowych w Marrakeszu, malarz mieszkał w niej do 1950 roku, później willa przez lata była zaniedbana i stopniowo wraz z otaczającymi ją ogrodami ulegała niszczeniu. W 1980 roku Yves Saint Laurent kupił posiadłość wraz ze swym partnerem i stopniowo zaczęli przywracać jej dawny blask. Najbardziej charakterystycznym elementem Ogrodów Majorelle jest kolor niebieski, zwany po francusku le bleu Majorelle, który zdobi tradycyjne marokańskie domy. W kontraście do intensywnej barwy został użyty drugi kolor często występujący w kulturze marokańskiej – żółty. Atrakcjami ogrodu są zacienione ścieżki, bujnie kwitnąca roślinność, której pochodzenie jest egzotyczne, a także elementy wodne wypełnione liliami wodnymi i kwiatami lotosu. Saint Laurent często przebywał w swojej marokańskiej posiadłości, organizując w niej ekscentryczne imprezy.

materiały prasowe: ©Fondation Jardin Majorelle, Marrakech_Photo Nicolas Mathéus

Od czasu pierwszej wizyty w Maroku projektant zmienił swoje podejście do projektowania i zaczął używać bogatszej palety kolorów. Po jego śmierci w 2008 roku rozrzucono na terenie Ogrodów Majorelle jego prochy. Dziś można zwiedzać nie tylko okazałą posiadłość i ogrody, ale także otwarte w październiku 2017 roku Musée Yves Saint Laurent Marrakech – muzeum poświęcone twórczości słynnego projektanta.

materiały prasowe: Yves Saint Laurent/Place Djemaa El Fna © Reginald Gray (Fondation Jardin Majorelle)

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*