Artykuł sponsorowany
Pandemia COVID-19, która przez ostatnie lata bezustannie towarzyszyła ludziom na całym świecie, dziś powoli wydaje się wygasać. Wiemy już jednak, że SARS-CoV-2 i inne wirusy z rodzaju Coronaviridae zostaną z nami na bardzo długo, a być może nawet na zawsze. Jak w takim razie chronić się przed zakażeniem i chorobą?
W takcie pandemii COVID-19 do wielu miejsc wprowadzono zasadę dystansu społecznego, polegającą na utrzymywaniu tak zwanej bezpiecznej odległości. Najczęściej stosowanym dystansem było dwa metry. Jest to odległość, która powinna Ci pomóc uniknąć kontaktu z różnymi wydzielinami osoby będącej nosicielem wirusa – na przykład kropelkami śliny, wydostającymi się z ust podczas kasłania czy mówienia. Do tej pory w niektórych miejscach pewnie widujesz naklejki zachęcające do zachowania dystansu, a w części lokali gastronomicznych lub poczekalni wciąż co drugie krzesło jest wyłączone z użytkowania. Z czasem unikanie kontaktu fizycznego i trzymanie odpowiedniej odległości stało się jednak niemożliwe – życie wróciło do normy i wiele osób nie może pozwolić sobie na wystawanie godzinami w kolejkach pod lokalami, które wpuszczają dwa razy mniej klientów, by trzymać się zasady dystansu społecznego. Na szczęście w takich sytuacjach z pomocą przychodzą jednorazowe produkty, których używanie może znacząco zmniejszyć ryzyko zakażenia koronawirusem.
Jednorazowe produkty, które mają zapewnić Ci bezpieczeństwo od zakażenia się patogenami są dostępne w wielu miejscach, często nawet na stacjach benzynowych czy w supermarketach. Takie rozwiązanie jest oczywiście wygodne, natomiast jeżeli masz taką możliwość, warto zaopatrywać się w materiały medyczne w aptekach lub sklepach medycznych, takich jak https://rcmedical.pl/.
Podstawowym produktem jednorazowego użytku, który może pomóc Ci w zmniejszeniu ryzyka zarażenia się i zachorowania, są maseczki. Na rynku dostępne są różne ich typy, które są w stanie chronić Cię przed większymi lub mniejszymi cząstkami. Warto zauważyć, że patogeny (wirusy, bakterie, grzyby) są naprawdę bardzo małe, a więc ryzyko zakażenia nimi nie jest nigdy zerowe. Najczęściej jednak przenoszą się one nie samodzielnie, ale w kropelkach śliny, pyle i kurzu. Dzięki temu maseczki zatrzymujące cząstki tej wielkości,nie pozwalają na przedostanie się do Twojego organizmu również patogenom. Noszenie maseczek jest skuteczne, ale należy robić to prawidłowo, to znaczy używać maseczek zgodnie z zaleceniami producenta, wyrzucać je po upłynięciu okresu przydatności (na przykład cztery godziny po założeniu), a przede wszystkim zasłaniać nimi usta i nos.
Innym popularnym sposobem rozprzestrzeniania się patogenów, poza drogą kropelkową, jest pozostawanie drobnoustrojów i zanieczyszczeń na często dotykanych powierzchniach. Myśląc realnie, nie jesteś w stanie zawsze trafiać na świeżo zdezynfekowane lub umyte klamki, blaty, krzesła, poręcze i lady. Warto więc zabezpieczyć się z drugiej strony i nosić jednorazowe rękawiczki. Będą chronić Cię one przed zbieraniem na dłonie zarazków obecnych na powierzchniach, których dotykasz. Zabezpieczenie się rękawiczkami może być szczególnie ważne, jeśli nie masz szansy umyć rąk pod bieżącą wodą, z wykorzystaniem mydła, a także, jeśli wybierasz się do miejsc chętnie uczęszczanych przez ludzi – galerii handlowej, apteki, przychodni, na pocztę czy do urzędu.
Fot.: CDC/unsplash.com