Scrapbooking – co to jest?
Inne

Scrapbooking – co to jest?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mogłoby się wydawać, że pracami ręcznymi zajmują się jedynie babcie na emeryturze. Nic bardziej mylnego! Kreatywne robótki są dziś powszechnym hobby, po które sięgają kobiety (i nie tylko) w każdym wieku! Największą popularnością cieszy się scrapbooking. Dla wielu jest źródłem rozrywki, a często nawet pomysłem na biznes! Czym jest? Co potrzeba, aby rozpocząć przygodę z tym hobby?

Scrapbooking – co to w ogóle jest?

Scrap (ścinek, kawałek) i book (książka), czyli książka z wycinkami. Tak można byłoby przetłumaczyć na język polski to określenie. Aby jednak było dla wielu z nas bardziej zrozumiałe, oznacza sztukę ręcznego tworzenia i dekorowania wspomnień. Termin w głównej mierze dotyczy ozdabiania albumów z pamiątkami rodzinnymi przy użyciu powycinanych kartek czy zdjęć, choć może obejmować także zaproszenia czy kartki okolicznościowe. Techniką scrapbookingu można również dekorować pamiątkowe listy, pojedyncze zdjęcia, notesy, pudełka exploding boxy czy pamiętniki, gdyż tak naprawdę nie ma sztywno określonych zasad, co do których wykorzystanie tej techniki byłoby niewskazane.

Historia scrapbookingu

Za kolebkę scrapbookingu uważane są Stany Zjednoczone. To właśnie stamtąd wywodzi się ta kreatywna metoda dekorowania i z roku na rok zjednuje coraz szersze grono zwolenników. Scrapbooking jest także wielomilionowym biznesem obejmującym niemal cały świat, który ilością akcesoriów i dodatków może przyprawić o zawrót głowy niejednego adepta tej sztuki. Pierwszy sklep z branży scrapbookingowej (Keeping Memories Alive) powstał w 1981 roku i co ciekawe – istnieje do dzisiejszego dnia, ciesząc się mianem najbardziej rozpoznawalnego. Także w Polsce powstało wiele sklepów oferujących materiały i dodatki do kreatywnego ozdabiania wspomnień – jednym z nich jest Creative Hobby.

Co potrzeba?

Scrapbooking jest hobby nie wymagającym dużych nakładów finansowych. Przynajmniej na początku. Wszystko, co jest potrzebne to kolorowe papiery (równie dobrze mogą też być wycinki z gazet i pocztówek czy grafiki), nożyczki i klej. W dalszej kolejności, gdy okaże się, że ozdabianie metodą scrapbookingu jest doskonałą formą relaksu i rozrywki, można rozszerzyć swoje kreatywne możliwości o urządzenia do cięcia papieru. W zależności od własnych preferencji, może to być trymer, ploter tnący czy maszynka typu Sizix.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Vladimir Proskurovskiy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Czy casual to zawsze dobry wybór? Odkrywamy tajniki codziennych stylizacji
Czy casual to zawsze dobry wybór? Odkrywamy tajniki codziennych stylizacji
Rozbijamy mity na temat codziennych stylizacji. Dowiedz się, kiedy i jak skutecznie wykorzystać styl casual, aby zawsze wyglądać modnie i stosownie do okazji.
Odkryj moc olejków eterycznych w codziennej pielęgnacji
Odkryj moc olejków eterycznych w codziennej pielęgnacji
Poznaj tajemnice olejków eterycznych i ich niezwykle korzystny wpływ na Twoją skórę. Ekologiczne i naturalne sposoby na piękno i zdrowie w zasięgu ręki.
Makijaż w stylu Francuzek
Makijaż w stylu Francuzek
Jak wykonać makijaż w stylu Francuzek? Podpowiadamy, jak go zrobić!
Ostatnie wpisy