Scrapbooking – co to jest?
Inne

Scrapbooking – co to jest?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Mogłoby się wydawać, że pracami ręcznymi zajmują się jedynie babcie na emeryturze. Nic bardziej mylnego! Kreatywne robótki są dziś powszechnym hobby, po które sięgają kobiety (i nie tylko) w każdym wieku! Największą popularnością cieszy się scrapbooking. Dla wielu jest źródłem rozrywki, a często nawet pomysłem na biznes! Czym jest? Co potrzeba, aby rozpocząć przygodę z tym hobby?

Scrapbooking – co to w ogóle jest?

Scrap (ścinek, kawałek) i book (książka), czyli książka z wycinkami. Tak można byłoby przetłumaczyć na język polski to określenie. Aby jednak było dla wielu z nas bardziej zrozumiałe, oznacza sztukę ręcznego tworzenia i dekorowania wspomnień. Termin w głównej mierze dotyczy ozdabiania albumów z pamiątkami rodzinnymi przy użyciu powycinanych kartek czy zdjęć, choć może obejmować także zaproszenia czy kartki okolicznościowe. Techniką scrapbookingu można również dekorować pamiątkowe listy, pojedyncze zdjęcia, notesy, pudełka exploding boxy czy pamiętniki, gdyż tak naprawdę nie ma sztywno określonych zasad, co do których wykorzystanie tej techniki byłoby niewskazane.

Historia scrapbookingu

Za kolebkę scrapbookingu uważane są Stany Zjednoczone. To właśnie stamtąd wywodzi się ta kreatywna metoda dekorowania i z roku na rok zjednuje coraz szersze grono zwolenników. Scrapbooking jest także wielomilionowym biznesem obejmującym niemal cały świat, który ilością akcesoriów i dodatków może przyprawić o zawrót głowy niejednego adepta tej sztuki. Pierwszy sklep z branży scrapbookingowej (Keeping Memories Alive) powstał w 1981 roku i co ciekawe – istnieje do dzisiejszego dnia, ciesząc się mianem najbardziej rozpoznawalnego. Także w Polsce powstało wiele sklepów oferujących materiały i dodatki do kreatywnego ozdabiania wspomnień – jednym z nich jest Creative Hobby.

Co potrzeba?

Scrapbooking jest hobby nie wymagającym dużych nakładów finansowych. Przynajmniej na początku. Wszystko, co jest potrzebne to kolorowe papiery (równie dobrze mogą też być wycinki z gazet i pocztówek czy grafiki), nożyczki i klej. W dalszej kolejności, gdy okaże się, że ozdabianie metodą scrapbookingu jest doskonałą formą relaksu i rozrywki, można rozszerzyć swoje kreatywne możliwości o urządzenia do cięcia papieru. W zależności od własnych preferencji, może to być trymer, ploter tnący czy maszynka typu Sizix.

Zdjęcie główne: unsplash.com/Vladimir Proskurovskiy

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
W co ubrać małą damę?
W co ubrać małą damę?
Przed Tobą ważna uroczystość i chcesz, żeby Twoja córka prezentowała się elegancko? Sprawdź, w co najlepiej ubrać małą damę.
„Nie czas umierać” – zobacz zwiastun nowych przygód Jamesa Bonda. Film w kinach już w listopadzie!
„Nie czas umierać” – zobacz zwiastun nowych przygód Jamesa Bonda. Film w kinach już w listopadzie!
Zobacz najnowszy zwiastun filmu o przygodach Jamesa Bonda!
Alexander McQueen – geniusz i buntownik, który odszedł przedwcześnie
Alexander McQueen – geniusz i buntownik, który odszedł przedwcześnie
Alexander McQueen, to jeden z najwybitniejszych projektantów mody. Niezwykle utalentowany, pracowity i wrażliwy. Osiągnął ogromny sukces. Niestety nie do końca pasował do świata opływającego w luksusy. Depresja, presja otoczenia, tempo życia i śmierć bliskich osób - to musiało doprowadzić do tragedii.
Ostatnie wpisy