„Polska. Siła obrazu” – najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie już od 18 września!
Inspiracje

„Polska. Siła obrazu” – najnowsza wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie już od 18 września!

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Wystawa malarstwa polskiego XIX wieku, prezentująca dzieła najwybitniejszych polskich artystów potrwa do 20 grudnia. W Muzeum Narodowym w Warszawie będzie można zobaczyć prace m.in. Stanisława Wyspiańskiego, Aleksandra i Maksymiliana Gierymskich, Jana Matejki, Leona Wyczółkowskiego, Józefa Mehoffera, Olgi Boznańskiej, Ferdynanda Ruszczyca, Konrada Krzyżanowskiego, czy Jacka Malczewskiego.

Wystawa opowiada o kulturotwórczej i mitotwórczej roli polskiego malarstwa w XIX wieku – to właśnie wtedy powstały dzieła, które nie tylko przedstawiały, lecz także kształtowały – wyobrażenia, myślenie i odczuwanie Polaków. Ekspozycja prezentuje zatem m.in.: obrazy podejmujące refleksję nad chwalebną i tragiczną historią Polski;, eksplorujące kulturowe bogactwo odziedziczone po Rzeczpospolitej przedrozbiorowej, z jej etniczną, społeczną i religijną różnorodnością, dzieła powstałe z fascynacji folklorem, czy wybitne przykłady prac polskiej szkoły pejzażu. Na wystawie zostaną zaprezentowane także świadectwa poszukiwania nowoczesnych form wyrazu u progu XX wieku, w duchu m.in. symbolizmu, nabizmu, protoekspresjonizmu, estetyzmu. 

materiały prasowe: Zbigniew Pronaszko, W sadzie,
fot. Piotr Ligier / Muzeum Narodowe w Warszawie
Materiały prasowe: Stefan Filipkiewicz, Widok tatrzański,
fot. Krzysztof Wilczyński / Muzeum Narodowe w Warszawie


Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jak wybrać idealne buty na wiosnę?
Jak wybrać idealne buty na wiosnę?
Zbliża się wiosna – czas porządków nie tylko w domach, ale i garderobach. Warto uzupełnić swoją szafę o modne w nadchodzącym sezonie fasony. Jakie buty będą dominować?
Kabaretki – jak nosić je z wdziękiem?
Kabaretki – jak nosić je z wdziękiem?
Kabaretki, czyli ażurowe rajstopy znowu stają się modne. Sprawdź, z czym je łączyć i jak je nosić!
Dla kogo przeznaczone są podkłady cukiernicze?
Dla kogo przeznaczone są podkłady cukiernicze?
To świetne rozwiązanie podczas uroczystości tj. dożynki czy kiermasz, gdzie potrzebujemy liczne podkładki pod własnoręcznie zrobione torty, ciasta oraz muffinki. Pozwolą one nam na położenie ciast bezpośrednio na obrusie. Gdzie jeszcze przydadzą się podkłady cukiernicze?
Ostatnie wpisy