Aby ubrania służyły nam przez kilka sezonów, musimy o nie dbać. Należy je odpowiednio prać, suszyć, a nawet wieszać! Twoje białe koszule szybko żółkną? Poznaj kilka złotych zasad i ciesz się swoimi koszulami przez lata.
Aby cieszyć się piękną, śnieżnobiałą koszulą przez wiele lat, należy kupować odzież dobrej jakości. Lepiej mieć 5 koszul w szafie niż 15, które zniszczą się po 3 miesiącach użytkowania. Wybierając je w sklepie, nie kieruj się modą lub promocjami, jakie widzisz. Przede wszystkim zwróć uwagę na to, aby jej krój był klasyczny, a materiał wysokiej jakości. Szczególnie odradzamy wszystkie koszule z sieciówek, które wykonane są z poliestru i bawełny. Nawet jeśli zadbasz o nie w odpowiedni sposób, to po maksimum roku i tak będą do wyrzucenia.
Jeśli chcesz zadbać o swoje koszule, pamiętaj, aby dwa razy z rzędu nie wkładać tej samej. Mowa tu nie tylko o względach estetycznych, ale i praktycznych. Biała koszula po jednym dniu często jest gdzieś zabrudzona, a włożenie jej kolejnego dnia tylko te plamy utrwala. Jasna odzież po jednym wykorzystaniu powinna być niezwłocznie wyprana. Ponadto jeśli chcesz, aby Twoje białe ubrania były w dobrym stanie, nie wolno ich nadmiernie eksploatować.
Jedną z najważniejszych zasad dotyczących pielęgnacji białych koszul jest odpowiednie pranie. Dokładne czytanie metek i postępowanie zgodnie z wytycznymi znacznie wydłuży czas, w którym koszula będzie w bardzo dobrym stanie. Niestety, ale uniwersalny sposób na ich pranie po prostu nie istnieje. Zbyt wysoka temperatura może zbyt szybko zniszczyć odzież, z kolei zbyt niska nie pozwoli na pozbycie się trudnych zabrudzeń z materiału. Jeśli na metce będzie symbol dłoni – oznacza to, że koszulę można prać tylko i wyłącznie ręcznie.
Piorąc białą koszulę, pamiętaj, by łączyć ją jedynie z bardzo jasnymi elementami garderoby. Pozwoli Ci to odpowiednio dobrać detergenty, które zapobiegną ich szarzeniu. Pranie koszul z pastelowymi koszulkami czy jasnymi spodniami jest niewskazane, ponieważ mogą one stracić swój pierwotny odcień. Nie bój się korzystać z wybielaczy – często to jedyny sposób, by pozbyć się uporczywej plamy. Oczywiście wcześniej sprawdź metkę i upewnij się, czy jest to dozwolone. Ikona przekreślonego trójkąta na wszywce oznacza, że tkanina nie może być poddawana procesowi wybielania.
Jeśli chcesz, aby białe koszule służyły Ci jak najdłużej, po praniu nie susz ich w suszarce. Pamiętaj o tym, aby je szybko wyciągnąć z bębna pralki, inaczej mogą zacząć brzydko pachnieć. Następnie białą koszulę rozwieś na wieszaku (najlepiej drewnianym) z szerokimi ramionami. Przed powieszeniem możesz ją delikatnie strzepnąć, aby przywrócić jej formę. Po powieszeniu wyprostuj jej rękawy – to ułatwi późniejsze prasowanie.
Przed prasowaniem zwróć uwagę na stan koszuli. Sprawdź, czy wszystkie zabrudzenia się sprały oraz, czy nie widnieją na niej inne nieestetyczne plamy, pochodzące np. od płynu do płukania. Jeśli jakieś są widoczne – zapierz ponownie koszulę, tym razem z dodatkiem wybielacza. Pamiętaj o odpowiedniej temperaturze prasowania. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do skurczenia się tkaniny. Najczęściej ubrania bawełniane prasuje się w 150-180 st.C bez pary. Ubrania z modalu, tencelu i wiskozy nie powinny być prasowane temperaturą przekraczającą 110 st.C. Z kolei len jest wytrzymałą tkaniną, która utrzymuje swoją formę nawet w 220 st.C.
Po wyprasowaniu białych koszul schowaj je do szafy. Odradzamy stosowanie metalowych wieszaków, ponieważ mogą zniekształcać odzież. W tym celu lepiej używać drewnianych lub plastikowych elementów z szerokimi i zaokrąglonymi krawędziami.
W szaleństwie poranka łatwo zapomnieć o najważniejszym, czyli o poprawnym stosowaniu antyperspirantu. Pamiętaj, że kosmetyk musi wyschnąć, zanim założysz białą koszulę. Inaczej możesz się bardzo szybko nabawić nieestetycznych żółtych plam pod pachami, które zniszczą Twoją odzież.