Krata jest bardzo oryginalnym, a jednocześnie niezwykle klasycznym wzorem. Poznajmy najbardziej znane wzory w kratę, jakie możemy spotkać.
Pepitka jest rodzajem kratki, którą najczęściej rozpoznają kobiety. Wcześniej znana była pod nazwą houndstooth. Nazwa pochodzi od jej wyglądu, który przypomina nieco zęby, a można powiedzieć nawet, że ostre kły. Pepitka kojarzona jest raczej z kobiecością i łagodnością, ponieważ spotykana jest na żakietach i garsonkach. Pepitka jest wykonywana za pomocą techniki nazywanej parkietażem. Polega to na pokryciu płaszczyzny za pomocą wielokątów, a potem na łączeniu ich ze sobą, by nachodziły na siebie. Ta słynna kratka została mocno wypromowana przez Coco Chanel. Pepitka w wersji czarno-białej była często wykorzystywana do produkcji prostych żakietów. Można znaleźć ją w wielu wersjach, a do mody powróciła również w latach 60’ za sprawą Jacqueline Kennedy. Bardzo często spotykana jest po dziś dzień na płaszczach, żakietach i sukienkach.
Ten rodzaj kraty pochodzi ze wzoru windowpane, który jest stworzony przez krzyżowo rozstawione paski. Najczęściej są one koloru bordowego lub granatowego. Czasem można znaleźć je w wersji białej lub kremowej. Tattersall jest bardzo elegancki, ale nie tak popularny jak inne rodzaj kraty. Świetnie sprawdzi się również w nieco bardziej sportowych stylizacjach. Można znaleźć go na koszulach i bluzach casualowych. Jego nazwa pochodzi od sklepu, który został otworzony w Londynie w 1766 roku. Nazywał się on Tattersall horse market i był o dziwo sklepem z oprzyrządowaniem dla koni. Można w nim było znaleźć, m.in. koce dla koni – tzw. derki o takim właśnie wzorze. Ten rodzaj kraty nie był uznawany za elegancki. Bardziej kojarzyła się z modą małomiasteczkową oraz wiejską. Kratę Tattersall stosuje się na flanelowych koszulach, a także wełnianych swetrach i płaszczach.
Madras jest kratą stosowaną na bawełnie i lnie. Kolory stosowane w kracie typu Madras są różnorodne. Można znaleźć nawet pięć albo sześć splatających się ze sobą różnokolorowych linii, co daje bardzo ciekawy efekt wizualny. Ponieważ ta krata jest bardzo oryginalna, stosuje się ją jako ozdobę na lekkich sukienkach, ale również letnich akcesoriach, np. szalach czy torebkach. Bardzo często Madras jest stosowany na poszetkach, chusteczkach do nosa, a także na koszulach i spodniach. Nazwa tego rodzaju kraty pochodzi od miasta indyjskiego Ćennaj.
Krata jest bardzo modnym sposobem na ozdabianie tkanin. Każdej zimy oraz jesieni taki motyw jest widoczny na torebkach czy szalikach. Krata wspaniale pasuje do mody biznesowej. To wzór prosty oraz elegancki. Dzięki niemu na pewno nasza stylizacja będzie oryginalna. Nie należy oczywiście przesadzać z ilością kraty, ale ciekawie ten wzór wygląda w zestawieniu z gładkimi materiałami, np. z jedwabiem. Nieco cięższa marynarka o takim wzorze sprawdzi się z satynową koszulą lub bluzką. Gładkie dodatki z wełnianym albo bawełnianym żakietem w kratę wyglądają fenomenalnie. Krata wspaniale komponuje się z wełną. Można z jej pomocą stworzyć bardzo zaskakujące stylizacje, które sprawdzą się również na co dzień. Co ciekawe krata jest wykorzystywana w modzie casualowej, więc nie powinna nas dziwić flanelowa koszula w tym właśnie wzorze. Można włożyć do niej skórzaną kurtkę, co stworzy bardzo rockowy i nieco grunge’owy styl uwielbiany w latach 90’ przez fanów Nirvany.