Alber Elbaz – wizjoner i ulubieniec świata mody
Ludzie

Alber Elbaz – wizjoner i ulubieniec świata mody

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Sukcesywnie piął się po szczeblach modowej kariery. Zrobił wiele dla francuskiej mody, za co został też odznaczony orderem. Poznaj historię wizjonera Albera Elbaza.

Zaczęło się od marzeń o modzie

Alber Elbaz to marokański projektant oraz wizjoner, który urodził się w 1961 roku i już od czasów dzieciństwa chciał rozwijać się i pracować w świecie mody. Jak sam wielokrotnie wspominał w wywiadach, rysował właściwie cały czas, nawet podczas szkolnych lekcji, co nie raz przysparzało mu problemów. Szkicował zawzięcie między innymi stylizacje swoich nauczycieli.

W wieku 10 lat przeprowadził się wraz z rodziną do Izraela, a dokładniej do Tel Awiwu, gdzie odbył też obowiązkową służbę wojskową i wstąpił do Sił Obronnych Izraela. Następnie zdecydował się urzeczywistnić swoje marzenia i wziął udział w kursie Technologii Tekstyliów i Mody w Shenkar College of Engineering and Design.

Szybko złapał wiatr w żagle i postanowił wyjechać do Nowego Jorku. Tam zdobył pracę w manufakturze George F. Couture, gdzie pracował dla projektanta Geoffreya Beene’a. To doświadczenie miało duży wpływ na jego warsztat oraz późniejszą karierę i spojrzenie na cały ten światek. Później został dyrektorem kreatywnym marki Guy Laroche w Paryżu.

Zastępstwo za… Yves Saint Laurenta

Ważnym wydarzeniem okazał się rok 1998 roku, kiedy to Alber Elbaz otrzymał propozycję zastąpienia Yves’a Saint Laurenta w jego domu mody w dziale projektowania mody damskiej ready-to-wear, co było spełnieniem jego marzeń.

Rzeczywistość okazała się jednak brutalna i branża nie podeszła entuzjastycznie do jego projektów. W końcu został zwolniony przez Toma Forda, który odszedł z Gucci i przejął dowodzenie w YSL.

Po tej sytuacji Elbaz miał jeszcze trzymiesięczny epizod we włoskiej firmie Krizia, który zakończył się prawdopodobnie z powodu kłótni z właścicielką.

Wizjoner domu mody Lanvin

Kolejnym wyzwaniem w karierze projektanta było objęcie sterów najstarszego paryskiego domu mody, czyli Lanvin. Przez czternaście lat (2001–2015) z powodzeniem tworzył kolejne kreacje. Był prawdziwym objawieniem, przywrócił chwałę Lanvin i sprawił, że projekty – piękne, ale też łatwe w stylizacji – stały się bardzo pożądane przez klientki. Jego znakiem rozpoznawczym stała się sukienka koktajlowa.

Było pewne, że Alber w końcu znalazł się we właściwym miejscu. Do tego też był bardzo lubiany i podziwiany za swój talent oraz podejście do kobiecości i kobiet – zawsze odnosił się do nich z wielkim szacunkiem, zwracał uwagę na ich potrzeby. Otrzymał nawet w 2007 roku Order Narodowy Legii Honorowej za zasługi dla francuskiej mody. Był też laureatem wielu branżowych wyróżnień, jak na przykład dla najlepszego międzynarodowego projektanta.

Suknie Lanvin nosiły największe gwiazdy, jak między innymi Nicole Kidman, Demi Moore, Meryl Streep, Kate Moss, Tilda Swinton czy Gwyneth Paltrow.

W międzyczasie powstała również kolekcja we współpracy ze szwedzką sieciówką H&M, która odniosła ogromny sukces.

Schyłek kariery Albera Elbaza

W 2015 roku dom mody Lanvin ogłosił, iż Elbaz nie będzie już jego dyrektorem kreatywnym. Pracownicy natychmiast zbuntowali się wobec decyzji, naciskając na właścicielkę, z którą notabene Elbaz miał konflikt. Decyzja nie została cofnięta, a cały zespół żegnał go ze łzami w oczach.

Spekulowano, że projektant stanie na czele Diora, gdzie zwolniło się akurat stanowisko, jednak nie chciał on już nikogo zastępować. Zmieniło się też jego podejście do mody, która traciła powoli swój inkluzywny charakter.

Alber dalej pozostał w branży, współpracując z różnymi markami, jak chociażby Converse. Wypuścił też perfumy, a nawet linię produktów do makijażu razem z Lancôme.

W końcu pod koniec 2020 roku ogłosił swój powrót z nową marką AZ Factory. Niestety udało się stworzyć tylko jedną kolekcję. W kwietniu 2021 roku Alber Elbaz zmarł w wieku 59 lat. Nie podano przyczyny zgonu, jednak było wiadomo, że przez ostatnie tygodnie projektant zmagał się z COVID-19.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Jakich błędów unikać przy koloryzacji włosów?
Jakich błędów unikać przy koloryzacji włosów?
Pierwsza samodzielna koloryzacja? Sprawdź, o czym musisz wiedzieć, zanim zaczniesz!
Jak powinno dbać się o białe koszule, by służyły nam w dobrym stanie przez lata?
Jak powinno dbać się o białe koszule, by służyły nam w dobrym stanie przez lata?
Uwielbiasz nosić białe koszule? Mogą one nam służyć w dobrym stanie przez wiele lat. Należy tylko wiedzieć, jak z nimi postępować. Przeczytaj nasz artykuł i dowiedz się, jak odpowiednio o nie zadbać.
Czym zajmuje się trycholog?
Czym zajmuje się trycholog?
Zauważając niepokojące sygnały takie jak wypadanie włosów czy uczucie pieczenia skóry głowy, warto zwrócić się o pomoc do specjalisty.
Ostatnie wpisy