Diana Vreeland – legendarna redaktor naczelna „Harper’s Bazaar”
Encyklopedia modyLudzie

Diana Vreeland – legendarna redaktor naczelna „Harper’s Bazaar”

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

To nazwisko na stałe wpisało się w modowe karty historii. Mowa o Dianie Vreeland, uważanej za jedną z najważniejszych postaci branży w XX wieku. Czym wyróżniała się francuska redaktorka? Sprawdziliśmy.

Diana Vreeland – w drodze do sławy

Diana Vreeland, a właściwie Diana Dalziel, urodziła się w 1903 roku w Paryżu w zamożnej rodzinie, skąd przeprowadziła się do Stanów Zjednoczonych, by uniknąć I wojny światowej. Nie była klasyczną pięknością, jednak nadrabiała charakterem, stylem i osobowością, prowadząc aktywne życie towarzyskie. Jej nastoletni charakter ukształtowały między innymi taniec, spacer, a nawet… spanie na świeżym powietrzu. To sprawiło, że uświadomiła sobie, iż piękno to nie tylko zewnętrzna otoczka, ale przede wszystkim stan umysłu, który każdy może dowolnie kształtować.

W wieku 21 lat Diana wyszła za mąż za wpływowego finansistę Thomasa Reede’a Vreelanda. Razem przeprowadzili się z Nowego Jorku do Londynu, co okazało się strzałem w dziesiątkę dla jej późniejszego życia.

Fascynowała ją Coco Chanel, którą poznała osobiście. Spędzała czas z brytyjską arystokracją, jeździła do Paryża na zakupy, poznawała francuskich projektantów, żyła wśród bogaczy, jednak nie miała tyle pieniędzy, co oni. Musiała zatem zacząć pracować. Otworzyła butik z bielizną. W krótkim czasie udało jej się przyciągnąć śmietankę towarzyską i milionerów, dzięki niesamowitemu zmysłowi oraz wyczuciu trendów. Po kilku latach sprawy służbowe męża zmusiły ich do powrotu do Nowego Jorku.

„Harper’s Bazaar” przełomowym momentem w życiu

Przygoda z „Harper’s Bazaar” rozpoczęła się niespodziewanie. Na jednym z wystawnych przyjęć w 1936 roku Dianę wypatrzyła ówczesna redaktor naczelna magazynu. Carmel Snow zwróciła uwagę na wyjątkowy styl Vreeland i natychmiast zaproponowała jej pracę w „Harper’s Bazaar”. We własnej rubryce doradzała na temat mody i urody, nie stroniąc od odważnych i kontrowersyjnych tematów.

Diana stale umacniała swoją pozycję, nie rezygnując ze swojego charakterystycznego stylu i osobowości. Zawsze miała kruczoczarne włosy zaczesane do tyłu, ale podwinięte przy uszach, a do tego podkreślone różem policzki i usta pociągnięte czerwoną szminką. Umiłowała sobie turbany oraz dużo brzęczącej biżuterii.

Z magazynem była związana przez dwadzieścia cztery lata, w międzyczasie awansowała na redaktorkę naczelną. Była charyzmatyczna, a jej podejście wizjonerskie i rewolucyjne. Diana Vreeland była wyrocznią mody. Sama Jacqueline Kennedy zleciła jej zajęcie się swoim wizerunkiem.

Kariera po „Harper’s Bazaar”

W wieku 59 lat Vreeland objęła stanowisko redaktor naczelnej amerykańskiego wydania „Vogue”, czyli największej konkurencji „Harper’s Bazaar”. Tam również szybko wprowadziła swoje porządki, tchnęła życie oraz mnóstwo kolorów i młodzieńczego ducha w jeszcze dość zachowawczy magazyn. Wypromowała między innymi Twiggy oraz Jean Shrimpton.

Po ośmiu latach zwolniono ją, więc została konsultantką w Costume Institute of the Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku, zorganizowała kilkanaście wystaw.

W 1984 roku, po blisko 50 latach pracy w branży mody, ukazała się jej autobiografia. Diana Vreeland zmarła w 1989 roku, natomiast 22 lata później powstał film dokumentalny „Diana Vreeland: The Eye Has to Travel” ukazujący jej historię.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Carla Bruni – transformacja stylu od supermodelki do żony prezydenta Francji
Carla Bruni – transformacja stylu od supermodelki do żony prezydenta Francji
Od kusicielki po szykowną pierwszą damę. Dowiedz się, jak ewoluował styl Carly Bruni. Zdecydowanie jest czym się inspirować.
Poradnik: Jak wybrać idealny spłaszczacz klatki piersiowej dla siebie
Poradnik: Jak wybrać idealny spłaszczacz klatki piersiowej dla siebie
Znajdź idealny spłaszczacz klatki piersiowej odpowiedni dla siebie. Artykuł podpowiada, na co zwrócić uwagę przy wyborze i jakie są dostępne opcje na rynku.
Jak wybrać dobrej jakości piżamę?
Jak wybrać dobrej jakości piżamę?
Jak jednak wybrać najlepszą piżamę? Przekonaj się, na co warto zwracać szczególną uwagę. Zapraszamy do lektury!
Ostatnie wpisy