Miała wrodzoną zdolność przewidywania trendów, jej kreacje na stałe zapisały się na kartach historii. Styl księżnej Diany wciąż inspiruje i idealnie wpisuje się w dzisiejszą modę.
Księżna Diana, a właściwie Diana Frances Mountbatten-Windsor z domu Spencer, była pierwszą żoną księcia Karola. Ich małżeństwo było burzliwe, zakończyło się rozwodem, a Lady Di zginęła tragicznie w wypadku samochodowym w 1997 roku, kiedy uciekała przed dziennikarzami. Świat pokochał ją i jej naturalną potrzebę niesienia pomocy potrzebującym. Była nazywana Królową Ludzkich Serc.
Księżna Diana bez wątpienia była ikoną stylu oraz elegancji, pełną naturalnego wdzięku i klasy. Pod wieloma względami wyprzedzała swoją epokę, w tym właśnie w kwestii mody. Do dzisiaj jest uznawana za jedną z najlepiej ubranych arystokratek, która doczekała się wielu naśladowczyń. Jej kreacje bardzo często przełamywały dworski dress code i świetnie wyrażały jej osobowość oraz indywidualizm. Wspominamy najsłynniejsze stylizacje księżnej Diany. Oto one!
Nasze zestawienie nie mogło mieć innego początku. Najsłynniejszą stylizacją księżnej Diany jest oczywiście ta, w której wystąpiła na własnym ślubie w 1981 roku.
Zjawiskowa, wręcz teatralna suknia stanowiła inspirację dla rzeszy kobiet. Wykonano ją z sześciu różnych materiałów, między innymi z tiulu, jedwabiu i koronki, z ośmiometrowym trenem i dziesięcioma tysiącami ręcznie wyszywanych pereł.
Całość dopełniały buty. I to nie byle jakie – jedwabne, eleganckie i specjalnie zaprojektowane na tę okazję. Nie mogło oczywiście zabraknąć rodzinnej tiary Windsorów oraz niebieskiej kokardki przyszytej w talii, która miała zwiastować szczęście.
W modowej historii zapisała się także revenge dress, czyli sukienka zemsty, którą księżna Diana włożyła w 1994 roku na imprezę charytatywną Vanity Fair organizowaną w Londynie. Skąd wzięła się jej nazwa? Otóż tego wieczora świat obiegła informacja o romansie księcia Karola z Camillą Parker-Bowles.
Pamiętna kreacja to tak zwana mała czarna z atelier Christiny Stambolian, uszyta z jedwabiu, zestawiona z okazałą kolią z pereł. Obok tej sukni ciężko było przejść obojętnie. Lady Di wyglądała w niej zjawiskowo i jak milion dolarów.
Tym razem mowa o sukni od Victora Edelsteina, w której księżna wystąpiła w 1985 roku na charytatywnym przyjęciu pary prezydenckiej w Białym Domu.
Ciemna, aksamitna, o kroju syreny z odkrytymi ramionami i lekko rozszerzanym dołem, który szczególnie uwidocznił się podczas słynnego tańca z Johnem Travoltą. Ciężko było oderwać od niej wzrok.
W tym zestawieniu nie mogło zabraknąć ciążowej stylizacji Lady Di z 1982 roku, w której pojawiła się w londyńskim centrum sztuki Barbican Centre. Suknię w kolorze czerwonego wina zaprojektował David Sassoon.
Fason empire, dekolt karo i rękawy z kokardami zrobiły duże wrażenie na pozostałych gościach. Spektakularna suknia świetnie kontrastowała z krótkim uczesaniem księżnej.
W 1983 roku miała miejsce premiera filmu „Ośmiorniczka” o przygodach słynnego agenta Jamesa Bonda. Księżna Diana wystąpiła w śnieżnobiałej sukni japońskiego projektanta Hachi, asymetrycznej, z długim rękawem po jednej stronie.
Kreacja była pokryta tysiącami mieniących się koralików. Suknię można było wylicytować na aukcji. Osiągnęła wówczas kwotę 60 tysięcy funtów.
W 1987 roku Lady Di pojawiła się na czerwonym dywanie Festiwalu Filmowego w Cannes w sukni inspirowanej stylizacją Grace Kelly ze „Złodzieja w hotelu” Alfreda Hitchcocka.
Projektantka Catherine Walker zaprojektowała suknię z welonem w wyjątkowym kolorze arktycznego błękitu. Całość wykonano z tiulu. Później ową kreację również sprzedano na aukcji – za 81 tysięcy funtów.
Księżna Diana nosiła nie tylko suknie maxi, ale również dopasowane, sięgające kolan. Na kartach historii zapisała się między innymi biała sukienka z włoskiego domu mody Versace, którą włożyła na imprezę charytatywną na rzecz bośniackich dzieci we Włoszech.