Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Próba w jubilerstwie to stosunek masy czystego metalu szlachetnego do masy stopu – im wyższa, tym więcej znajduje się go w danej ozdobie. Wyraża się ją w karatach lub promilach. Do wyrobu biżuterii nie stosuje się czystych metali, dlatego też konieczne jest jej cechowanie, czego dokonują organy administracji probierczej. Takie oznaczenie musi być wybite na każdym przedmiocie, jest to zarówno ochrona kupującego, który ma pewność, z czego została wykonana biżuteria, jak i producenta, który otrzymuje certyfikat potwierdzający jakość wyrobu.
Próba srebra – jak ją sprawdzić? Jaka jest najlepsza?
Srebro to jeden z metali najczęściej wykorzystywanych w jubilerstwie. Biżuteria wykonana z tego kruszcu jest klasyczna, ponadczasowa i chętnie wybierana przez kobiety w różnym wieku. Można ją nosić na co dzień, jak i na wyjątkowe okazje. Próba srebra oznacza zawartość czystego metalu szlachetnego w stopie. Próba probiercza musi znajdować się w widocznym miejscu, jednak zazwyczaj jest niewielkich rozmiarów.
Jakie są próby srebra? Wyróżnia się:
Jaka jest najlepsza próba srebra? Najpopularniejszą, a zarazem najwyższą, próbą srebra jest ta oznaczona wartością 925, zawierająca najwięcej czystego metalu. Jest ona uznawana za najbardziej szlachetną i to głównie z niej wyrabia się biżuterię srebrną. Niezależnie od próby, srebro z czasem śniedzieje, dlatego też należy je regularnie czyścić oraz przechowywać w szkatułce.
Poznaj stylową i modną srebrną biżuterię Tous: https://www.tous.com/pl-pl/.
Co to jest próba złota? Która z nich jest najwyższa?
Biżuteria wykonana ze złota jest elegancka, wytworna i niezwykle stylowa. Charakteryzują ją także uniwersalność, sprawdzi się bowiem na wiele okazji. Bransoletki, pierścionki czy łańcuszki wykonane z tego kruszcu mogą różnić się barwą – dostępne są produkty z żółtego, białego oraz różowego złota (kolor złota zależy od rodzaju domieszek innych metali). Ponieważ czyste złoto jest bardzo miękkie, kowalne, w jubilerstwie łączy się je z innymi metalami, tworząc stopy.
Jakie są próby złota? Urząd Probierczy wyróżnia sześć oznaczeń:
Najwyższa próba złota, czyli 0 (999), to słynne 24-karatowe złoto, z którego wykonuje się sztabki – nie nadaje się ono jednak do wyrobu biżuterii. Najlepsze próby złota, najczęściej stosowane przez złotników, to próba 2 (750) – złoto 18-karatowe oraz próba 3 (585), czyli złoto 14-karatowe. Charakteryzują się one dużą odpornością na zarysowania oraz odkształcenia (warto jednak wiedzieć, że złoto 18-karatowe jest bardziej miękkie). Na każdym wyrobie jubilerskim powinna znajdować się nabita cecha urzędu probierczego.
Fot.: materiał prasowy Klienta.