Alexander McQueen, Iris van Herpen, Hussein Chalayan – jak projekty tych kreatorów wybiegały w przyszłość?
Historia mody

Alexander McQueen, Iris van Herpen, Hussein Chalayan – jak projekty tych kreatorów wybiegały w przyszłość?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Genialni projektanci, którzy zmienili bieg modowej historii, zapisując się w niej na zawsze dzięki swoim kreacjom, nie tylko słynęli z innowacyjnych projektów, ale także wizjonerstwa. Dzięki temu kolekcje prezentowane na ich pokazach wybiegały mocno w przyszłość. Poznaj najpopularniejsze i najbardziej innowacyjne kolekcje Alexandra McQueena, Iris van Herpen i Husseina Chalayana! 

Projektanci o krok przed swoją epoką

Alexander McQueen, Iris van Herpen i Hussein Chalayan – co łączy te trzy ikoniczne wręcz postacie ze świata mody? Wizjonerskie podejście do swoich projektów. Żaden z nich nie bał się krytyki oraz eksperymentowania z formą i treścią w swoich projektach. Dzięki temu wprowadzali oni w skuteczny sposób własną wizję rzeczywistości na salony światowej mody. 

Alexander McQueen – na przekór kanonom piękna

Urodzony w 1969 roku w Londynie Alexander McQueen swoją modową karierę rozpoczął od domu mody Givenchy, przejmując go po odejściu Johna Galliano. W tamtym czasie w świecie mody panowała kiczowata kobiecość, której wielki mistrz nie ukrywając tego, nie podzielał. W swojej karierze projektował kostiumy między innymi dla Davida Bowiego, jednak dopiero znajomość z Isabellą Blow zapewniła mu rozkwit kariery. 

To on jako pierwszy podszedł do pokazów mody jak to wielkiego spektaklu, w którym modelki nie są jedynie chodzącymi wieszakami, a aktorkami. Na przekór wszystkim angażował do tej roli kobiety odbiegające mocno od ówczesnego kanonu piękna, budząc tym samym niemałe poruszenie w świecie mody. Głównym celem Alexandra McQueena było szokowanie, za pomocą wyrażania najbardziej skrywanych przez wszystkich emocji. 

Jedną z najsłynniejszych kolekcji McQueena była ta zaprezentowana 6 października w Paryżu nosząca nazwę Plato’s Atlantis, która była pożegnaniem z teraźniejszością. 

Iris van Herpen i jej robotyczne kolekcje

Holenderska projektantka mody Iris van Herpen szokuje przede wszystkim wykorzystywanymi w projektach materiałami oraz nieustannymi odwołaniami do natury. Jako pierwsza zaczęła wykorzystywać w modzie druk 3D oraz robotykę. Znana jest przede wszystkim ze swojego pierwszego dzieła, jakim był naszyjnik prezentujący układ kości szyi i ramion. Ten projekt zapoczątkował niezwykłą karierę Iris van Herpen. 

Najbardziej ikonicznym pokazem, jaki ma na swoim koncie Iris van Herpen, która uczyła się między innymi od Alexandra McQueena, jest ten zaprezentowany w 2016 roku, podczas którego 3 roboty w à la lateksowych wdziankach tkały koronkę wokół postaci z „Gry o Tron” Brienne Tarth. 

Hussein Chalayan tworzy modę high-tech

Kariera Husseina Chalayana rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy zaprezentował swoją pierwszą kolekcję The Tangent Flows, wykonana z tkanin poddanych wcześniej utlenianiu, z których powstały całkiem nowe materiały. Jednak sam fakt utleniania tkanin nie byłby tak szokujący, gdyby nie sposób, w jaki dokonał tego Hussein Chalayan. Postanowił on bowiem zakopać jedwab na dwa tygodnie pod ziemią, a następnie uszyć z niego swoją kolekcję. 

Najbardziej spektakularny i omawiany wciąż w świecie mody pokaz mody Husseina Chalayana odbył się w 2006 roku. Zaprezentowano na nim kolekcję 111, która przedstawiona została za pomocą technologicznych iluminacji. Nie bez echa obył się także pokaz z 2016 roku, podczas którego modelki wyszły na wybieg w białych pudełkowych płaszczach, a następnie, stając na przygotowanych podwyższeniach, za pomocą kropel wody pozbyły się ich z ramion, prezentując spektakularne suknie wyszywane kamieniami Swarovskiego. 

Jak widać, cała trójka projektantów mocno wybiegała do przodu ze swoimi kolekcjami, buntując się w nich przeciwko panującym zasadom, wykorzystując nowoczesne technologie i innowacyjne materiały. Jak wobec tego będzie wyglądać przyszłość świata mody? Pozostało nam jedynie oczekiwać na kolejne genialne pomysły wizjonerskich projektantów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Biżuteria na imprezę – doradzamy, co wybrać
Biżuteria na imprezę – doradzamy, co wybrać
Biżuteria powinna być nieodłącznym elementem każdej imprezowej stylizacji. To w końcu ona dodaje pazura i błysku każdemu outfitowi. Dowiedz się więc, jak dobrać biżuterię na imprezę, aby zawsze wyglądać świetnie.
Szmizjerka – skąd się wzięła i co miała z tym wspólnego Coco Chanel?
Szmizjerka – skąd się wzięła i co miała z tym wspólnego Coco Chanel?
Doskonale wyszczupla i wysmukla każdą sylwetkę. Noś szmizjerkę jak… Coco Chanel. To właśnie ona zapoczątkowała modę na koszulową sukienkę. Sprawdź, jak to się zaczęło!
Plecaki Fjallraven do miasta i na wycieczkę. Odkryj funkcjonalny styl
Plecaki Fjallraven do miasta i na wycieczkę. Odkryj funkcjonalny styl
Podczas aktywności outdoorowych, ale też w mieście, można spotkać osoby wyposażone w plecaki lub ubrane w odzież z lisem polarnym w logo. To znak rozpoznawczy szwedzkiej marki Fjallraven.
Ostatnie wpisy