Alexander McQueen, Iris van Herpen, Hussein Chalayan – jak projekty tych kreatorów wybiegały w przyszłość?
Historia mody

Alexander McQueen, Iris van Herpen, Hussein Chalayan – jak projekty tych kreatorów wybiegały w przyszłość?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Genialni projektanci, którzy zmienili bieg modowej historii, zapisując się w niej na zawsze dzięki swoim kreacjom, nie tylko słynęli z innowacyjnych projektów, ale także wizjonerstwa. Dzięki temu kolekcje prezentowane na ich pokazach wybiegały mocno w przyszłość. Poznaj najpopularniejsze i najbardziej innowacyjne kolekcje Alexandra McQueena, Iris van Herpen i Husseina Chalayana! 

Projektanci o krok przed swoją epoką

Alexander McQueen, Iris van Herpen i Hussein Chalayan – co łączy te trzy ikoniczne wręcz postacie ze świata mody? Wizjonerskie podejście do swoich projektów. Żaden z nich nie bał się krytyki oraz eksperymentowania z formą i treścią w swoich projektach. Dzięki temu wprowadzali oni w skuteczny sposób własną wizję rzeczywistości na salony światowej mody. 

Alexander McQueen – na przekór kanonom piękna

Urodzony w 1969 roku w Londynie Alexander McQueen swoją modową karierę rozpoczął od domu mody Givenchy, przejmując go po odejściu Johna Galliano. W tamtym czasie w świecie mody panowała kiczowata kobiecość, której wielki mistrz nie ukrywając tego, nie podzielał. W swojej karierze projektował kostiumy między innymi dla Davida Bowiego, jednak dopiero znajomość z Isabellą Blow zapewniła mu rozkwit kariery. 

To on jako pierwszy podszedł do pokazów mody jak to wielkiego spektaklu, w którym modelki nie są jedynie chodzącymi wieszakami, a aktorkami. Na przekór wszystkim angażował do tej roli kobiety odbiegające mocno od ówczesnego kanonu piękna, budząc tym samym niemałe poruszenie w świecie mody. Głównym celem Alexandra McQueena było szokowanie, za pomocą wyrażania najbardziej skrywanych przez wszystkich emocji. 

Jedną z najsłynniejszych kolekcji McQueena była ta zaprezentowana 6 października w Paryżu nosząca nazwę Plato’s Atlantis, która była pożegnaniem z teraźniejszością. 

Iris van Herpen i jej robotyczne kolekcje

Holenderska projektantka mody Iris van Herpen szokuje przede wszystkim wykorzystywanymi w projektach materiałami oraz nieustannymi odwołaniami do natury. Jako pierwsza zaczęła wykorzystywać w modzie druk 3D oraz robotykę. Znana jest przede wszystkim ze swojego pierwszego dzieła, jakim był naszyjnik prezentujący układ kości szyi i ramion. Ten projekt zapoczątkował niezwykłą karierę Iris van Herpen. 

Najbardziej ikonicznym pokazem, jaki ma na swoim koncie Iris van Herpen, która uczyła się między innymi od Alexandra McQueena, jest ten zaprezentowany w 2016 roku, podczas którego 3 roboty w à la lateksowych wdziankach tkały koronkę wokół postaci z „Gry o Tron” Brienne Tarth. 

Hussein Chalayan tworzy modę high-tech

Kariera Husseina Chalayana rozpoczęła się w 1993 roku, kiedy zaprezentował swoją pierwszą kolekcję The Tangent Flows, wykonana z tkanin poddanych wcześniej utlenianiu, z których powstały całkiem nowe materiały. Jednak sam fakt utleniania tkanin nie byłby tak szokujący, gdyby nie sposób, w jaki dokonał tego Hussein Chalayan. Postanowił on bowiem zakopać jedwab na dwa tygodnie pod ziemią, a następnie uszyć z niego swoją kolekcję. 

Najbardziej spektakularny i omawiany wciąż w świecie mody pokaz mody Husseina Chalayana odbył się w 2006 roku. Zaprezentowano na nim kolekcję 111, która przedstawiona została za pomocą technologicznych iluminacji. Nie bez echa obył się także pokaz z 2016 roku, podczas którego modelki wyszły na wybieg w białych pudełkowych płaszczach, a następnie, stając na przygotowanych podwyższeniach, za pomocą kropel wody pozbyły się ich z ramion, prezentując spektakularne suknie wyszywane kamieniami Swarovskiego. 

Jak widać, cała trójka projektantów mocno wybiegała do przodu ze swoimi kolekcjami, buntując się w nich przeciwko panującym zasadom, wykorzystując nowoczesne technologie i innowacyjne materiały. Jak wobec tego będzie wyglądać przyszłość świata mody? Pozostało nam jedynie oczekiwać na kolejne genialne pomysły wizjonerskich projektantów. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Co ubrać na przyjęcie weselne?
Co ubrać na przyjęcie weselne?
Wybór odpowiedniej stylizacji na przyjęcie weselne potrafi przyprawić o zawrót głowy. Jest jednak kilka uniwersalnych zasad, dzięki którym decyzja okaże się o wiele łatwiejsza.
Jak okulary mogą poprawić wygląd?
Jak okulary mogą poprawić wygląd?
Choć okulary mogą bardzo łatwo poprawić nasz wizerunek lub nawet pomóc go wykreować, to nieumiejętnie dobrane oprawki mogą też sporo zepsuć. Na szczęście są złote zasady, jakimi można kierować się podczas doboru okularów, by poprawić wygląd.
Jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze sztuki na płótnie
Jak sztuczna inteligencja zmienia oblicze sztuki na płótnie
Przegląd jako AI niesie rewolucję w świecie malarstwa - odkryj, jak technologia zmienia proces twórczy, przekształca ważne elementy sztuki i otwiera nowe możliwości dla artystów.
Ostatnie wpisy