Aby stroje kąpielowe zaczęły wyglądać tak jak dzisiaj, musiały przejść prawdziwą rewolucję. Poznaj fascynującą historię tej eksponowanej zwłaszcza latem części garderoby.
Dzieje kostiumów kąpielowych sięgają zaskakująco daleko w przeszłość, a liczba zmian i przekształceń, jakim przez lata zostały poddane, jest naprawdę ogromna. Warto poznać ten niezwykle ciekawy rozdział w historii mody.
Wszystko zaczęło się już w IV wieku w malowniczych Włoszech, a konkretnie na Sycylii, gdzie na jednej z mozaik na ścianie budynku uwieczniono grupę kobiet ubranych w stroje podobne do dzisiejszego bikini. Ze względu na kontekst historyczny, czyli kulturę Imperium Rzymskiego, której ważnym elementem były publiczne łaźnie, a także sztukę tego okresu (m.in. rzeźby przedstawiające nagie ciała) nasuwa się pytanie, czy takie stroje rzeczywiście wówczas występowały, czy były wyłącznie wizją artysty.
Później nastąpił pewien zastój w rozwoju tej części kobiecej garderoby. Temat strojów kąpielowych odżył dopiero w XVII wieku. Dowodem na to jest fragment tekstu autorstwa jednej z ówczesnych podróżniczek:
„Panie wybierają się do kąpieli w stroju wykonanym z cienkiego żółtego płótna, który jest duży, sztywny i z obszernymi rękawami, jak strój pastora, woda wypełniając kostium, powoduje, że materiał unosi się i nie przylega do ciała, co nadaje paniom gorszego kształtu niż ich naturalny”.
Tego typu kostiumy, zakładane w trakcie publicznych kąpieli, w kolejnym stuleciu określano jako „płaszcze kąpielowe”.
Zmiany w zakresie strojów do pływania zostały wymuszone przez okoliczności zaistniałe w następnych epokach. W XIX wieku były to przede wszystkim głębokie przemiany społeczne, do których zalicza się również obyczajowość. Kobiety chciały zażywać kąpieli w miejscach publicznych na równi z mężczyznami. Ci ostatni kąpali się wówczas nago, dlatego aby płeć piękna również mogła bez skrępowania wypoczywać nad wodą, należało wymyślić specjalny strój, który to umożliwi.
Strój kąpielowy w XIX i częściowo w XX wieku w niczym nie przypominał tego, który znamy dzisiaj. Ważniejsze od jego strony estetycznej i praktycznej była wymagana od kobiet skromność w kwestii ubioru. Wiązało się to z noszeniem długich sukni, zakrywających niemal całe ciało. Nieraz miały one nawet kilka warstw, aby nie dopuścić do żadnych przezroczystości.
Nie można mówić o historii kostiumów kąpielowych bez wątku emancypacji kobiet, która to niewątpliwie wpłynęła na jego rozwój. Pierwszy krok w kierunku zmian postawiły panie uprawiające sporty wodne. Zaczęły one pływać w bardziej wygodnym stroju znanym jako cyrkowy trykot. Warto wspomnieć, że za noszenie go mogły spotykać je represje.
Oficjalne powstanie pojęcia „kostium kąpielowy” datuje się na rok 1915, kiedy to niewielka szwalnia z Jantzen zaczęła sprzedawać tego typu produkt wykonany z wełny.
Pierwsze bikini powstało we Francji w 1946 roku. Projekt był tak skąpy, że natychmiast wywołał ogromne kontrowersje.
Początek prawdziwego szału na stroje kąpielowe datuje się na lata 50. i 60. oraz kolejne ruchy społeczne, które przeszły do historii pod hasłem rewolucji seksualnej.
Stopniowo zaczęło pojawiać się wówczas coraz większy wybór kostiumów o różnorodnych wzorach i kolorach, a kobiety coraz chętniej się w nich pokazywały.
Tak pozostało do dziś. Na rynku można znaleźć obecnie każdy typ stroju kąpielowego, od zasłaniającego całe ciało burkini po odważne bikini łączone ze stringami.
Przeczytaj też: https://wyjatkowystyl.pl/encyklopedia-mody/pojecia/moda-na-wakacje-czyli-kolekcje-i-pokazy-resort/
Photo by Yuliya Christensen/Getty Images