Kolagen – jakie ma zastosowanie?
Uroda

Kolagen – jakie ma zastosowanie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Kolagen to białko, które naturalnie występuje w ludzkim organizmie. To właśnie ono odpowiada za budulec naszej skóry, jej jędrność, gładkość oraz sprężystość. Choć z wiekiem go ubywa, nauczyliśmy się go suplementować tak, by jak najmniej dotkliwie odczuć skutki jego niedoboru.

Kolagen – najważniejsze informacje

Jak już wcześniej wspomnieliśmy, kolagen występuje naturalnie w naszym organizmie. Jest głównym składnikiem tkanki łącznej i stanowi ok. 30% wszystkich białek w ciele człowieka. Kolagen naturalny jest odporny na rozciąganie, dzięki czemu wraz z włóknami elastynowymi odpowiada za jędrność i sprężystość naszej skóry. To dzięki niemu wszystkie chrząstki, kości i stawy mogą prawidłowo funkcjonować. W zależności od tego, gdzie występuje i jaką funkcję pełni, jego budowa nieznacznie się różni.

Zastosowanie kolagenu

Kolagen wykorzystuje się na wiele sposobów w różnych dziedzinach życia. Jego hydrolizowana forma jest używana chociażby do tworzenia osłonki kolagenowej do kiełbas oraz wytwarzania żelatyny.

Kluczowe zastosowanie ma jednak w medycynie estetycznej i kosmetyce. Kolagen wykorzystuje się w chirurgii plastycznej i procesie leczenia oparzeń. Przyspiesza on proces regeneracji skóry, a dodatkowo może być stosowany jako wypełniacz skóry, co pozwala na pozbycie się zmarszczek i hamuje proces starzenia się cery.

Kolagen w medycynie estetycznej

Szacuje się, że w medycynie estetycznej kolagen stanowi najstarszą grupę stosowanych wypełniaczy tkankowych. Używa się go już od lat 80. XX w. Coraz częściej zamienia się go jednak na kwas hialuronowy, który daje nieco bardziej naturalny i dłużej utrzymujący się efekt. Nowością coraz częściej stosowaną w medycynie estetycznej jest atelokolagen, który podaje się do skóry metodą mezoterapii. Co prawda nie ma on działania wypełniającego, jednak pobudza on fibroblasty, które produkują nowe włókna kolagenowe. Na pełen efekt trzeba poczekać ok. 3-6 miesięcy po wykonaniu zabiegu.

Kolagen w nutrikosmetykach

Do niedawna suplementy diety z kolagenem lub jego hydrolizatami były stosowane w profilaktyce schorzeń związanych ze zmianami w tkance łącznej. Dziś coraz większą popularnością cieszą się preparaty kolagenowe, które wykazują pozytywny wpływ na syntezę kolagenu i wyraźne odmłodzenie skóry. Bogatą ofertę tego typu suplementów znajdziesz w sklepie internetowym kolagen.pl

Kolagen w kosmetologii

Niestety kolagen nie ma możliwości penetrowania przez naskórek i odbudowywania naturalnych włókien, ze względu na swoją wysoką masę cząsteczkową. Doskonale sprawdza się jednak jako składnik, który wzmacnia barierę ochronną skóry. Tworzy on na jej powierzchni wzmacniającą barierę, która ogranicza transepidermalną utratę wody. Wszystko za sprawą hydrofilowego filmu, który chroni skórę przed działaniem czynników zewnętrznych. Kolagen stosowany w kosmetologii zazwyczaj jest pochodzenia zwierzęcego lub roślinnego, rzadziej stosuje się kolagen syntetyczny.

Fot.: cottonbro studio/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Na te wystawy czekamy w 2021! Zobacz najciekawsze wydarzenia w świecie sztuki
Na te wystawy czekamy w 2021! Zobacz najciekawsze wydarzenia w świecie sztuki
W 2021 czeka na nas wiele ciekawych wystaw. Świat sztuki otwiera się także na nowe technologie i wiele z nich będzie można zobaczyć online!
5 zasad stylu od Coco Chanel, które są uniwersalne
5 zasad stylu od Coco Chanel, które są uniwersalne
Coco Chanel, to projektantka, która zapisała się na kartach historii mody. Poznaj zasady jej stylu, aby zawsze wyglądać wyjątkowo i szykownie.
Sekrety pielęgnacji skóry, o których nie wiesz
Sekrety pielęgnacji skóry, o których nie wiesz
Odkryj tajemnice pielęgnacji skóry, które mogą zdziałać cuda dla Twojej urody!
Ostatnie wpisy