Biografie projektantów mody, które pochłoną Cię jak dobra powieść
Inspiracje

Biografie projektantów mody, które pochłoną Cię jak dobra powieść

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Książki biograficzne potrafią być nie tylko niezwykle wciągające, ale rzucają też nowe światło na życie ludzi, których często kojarzymy tylko z ich pracy. Co skrywają biografie słynnych projektantów mody? Oto kilka propozycji czytelniczych. 

1. Christian Dior – Marie-France Pochna

Założona w 1946 roku marka Dior znana jest na całym świecie, a jej założyciel Christian Dior nie tylko zszokował cały świat mody swoimi innowacyjnymi projektami, ale także zmienił go niepodważalnie i już na stałe. Książka Marie-France Pochna to nie tylko pełna szczegółów biografia wielkiego artysty i historia jego drogi na szczyt, ale także opis powojennego Paryża, panujących tam nastrojów i rządzących nim trendów. Co najbardziej liczyło się w życiu Christiana? Dlaczego jego wielka kariera trwała tylko 10 lat? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w tej porywającej biografii francuskiego projektanta. 

2. Coco Chanel. Sypiając z wrogiem – Hal Vaughan

Na temat Coco Chanel, jednej z najbardziej kontrowersyjnych figur w świecie mody, powstało nie tylko wiele plotek i opowieści, ale również sporo książek, zarówno fabularnych, jak i biograficznych. „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem” jako pierwsza ujawnia problematyczne i niewygodne fakty z życia projektantki. Bierze pod lupę nie tylko jej odważne i nowatorskie pomysły, ale i jej antysemickie poglądy, romans z niemieckim szpiegiem i swego rodzaju sympatię dla nazistów. Hal Vaughan nie maskuje żadnych faktów – po lekturze tej książki nie spojrzymy już na twórczynię Chanel No. 5 tak samo. 

3. Versace. Geniusz, sława i morderstwo – Deborah Ball

Ta pozycja często porównywana jest z kryminałem. Nie ma się co dziwić, jeśli wziąć pod uwagę tragiczne wydarzenia z życia Gianniego Versace, jego śmierć i legendę, którą owiany jest założony przez niego włoski dom mody, prowadzony aktualnie przez jego siostrę, Donatellę Versace. Książka „Versace. Geniusz, sława i morderstwo” skupia się na bliższym przedstawieniu czytelnikowi tych wydarzeń, między innymi poprzez liczne wywiady z osobami, które niegdyś były bliskie sercu Gianniego – jego rodziną, kochankami, współpracownikami i modelkami. 

4. Yves Saint Laurent – Laurence Benaim

Pierwsza – i jednocześnie uważana za wybitną – biografia francuskiego projektanta mody skupia się na jego życiu już od młodzieńczych lat aż do momentu, kiedy zostaje okrzyknięty jednym z najbardziej wpływowych projektantów dwudziestego wieku. Ta książka różni się nieco od pozostałych na tej liście, gdyż porzuca ona suchy styl i fakty, stawia bardziej na poetyckość i dramatyczne opisy. Ale czy nie takie właśnie było życie Yvesa Saint Laurenta? Warto wspomnieć, że w 2014 roku na podstawie tej świetnej biografii napisanej przez Laurence’a Benaima powstał film. 

5. Cristóbal Balenciaga. Mistrz nas wszystkich – Mary Blume

Stosunkowo krótka biografia Balenciagi, napisana lekkim piórem i w przystępnym stylu, to idealna pozycja na leniwe, letnie popołudnie. Czyta się ją szybko, a przedstawione tam fakty z życia projektanta przekazane są w interesujący sposób. Pojawia się w niej wiele znanych nazwisk – to od Diora we własnej osobie wziął się podtytuł książki, bo tak właśnie mówił o Cristóbalu: mistrz nas wszystkich. O tej i innych opiniach na temat hiszpańskiego projektanta, który ubierał rodzinę królewską, pisze Mary Blume. 

Photo by Brian Rasic/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*