Biografie projektantów mody, które pochłoną Cię jak dobra powieść
Inspiracje

Biografie projektantów mody, które pochłoną Cię jak dobra powieść

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Książki biograficzne potrafią być nie tylko niezwykle wciągające, ale rzucają też nowe światło na życie ludzi, których często kojarzymy tylko z ich pracy. Co skrywają biografie słynnych projektantów mody? Oto kilka propozycji czytelniczych. 

1. Christian Dior – Marie-France Pochna

Założona w 1946 roku marka Dior znana jest na całym świecie, a jej założyciel Christian Dior nie tylko zszokował cały świat mody swoimi innowacyjnymi projektami, ale także zmienił go niepodważalnie i już na stałe. Książka Marie-France Pochna to nie tylko pełna szczegółów biografia wielkiego artysty i historia jego drogi na szczyt, ale także opis powojennego Paryża, panujących tam nastrojów i rządzących nim trendów. Co najbardziej liczyło się w życiu Christiana? Dlaczego jego wielka kariera trwała tylko 10 lat? Odpowiedź na te pytania znajdziecie w tej porywającej biografii francuskiego projektanta. 

2. Coco Chanel. Sypiając z wrogiem – Hal Vaughan

Na temat Coco Chanel, jednej z najbardziej kontrowersyjnych figur w świecie mody, powstało nie tylko wiele plotek i opowieści, ale również sporo książek, zarówno fabularnych, jak i biograficznych. „Coco Chanel. Sypiając z wrogiem” jako pierwsza ujawnia problematyczne i niewygodne fakty z życia projektantki. Bierze pod lupę nie tylko jej odważne i nowatorskie pomysły, ale i jej antysemickie poglądy, romans z niemieckim szpiegiem i swego rodzaju sympatię dla nazistów. Hal Vaughan nie maskuje żadnych faktów – po lekturze tej książki nie spojrzymy już na twórczynię Chanel No. 5 tak samo. 

3. Versace. Geniusz, sława i morderstwo – Deborah Ball

Ta pozycja często porównywana jest z kryminałem. Nie ma się co dziwić, jeśli wziąć pod uwagę tragiczne wydarzenia z życia Gianniego Versace, jego śmierć i legendę, którą owiany jest założony przez niego włoski dom mody, prowadzony aktualnie przez jego siostrę, Donatellę Versace. Książka „Versace. Geniusz, sława i morderstwo” skupia się na bliższym przedstawieniu czytelnikowi tych wydarzeń, między innymi poprzez liczne wywiady z osobami, które niegdyś były bliskie sercu Gianniego – jego rodziną, kochankami, współpracownikami i modelkami. 

4. Yves Saint Laurent – Laurence Benaim

Pierwsza – i jednocześnie uważana za wybitną – biografia francuskiego projektanta mody skupia się na jego życiu już od młodzieńczych lat aż do momentu, kiedy zostaje okrzyknięty jednym z najbardziej wpływowych projektantów dwudziestego wieku. Ta książka różni się nieco od pozostałych na tej liście, gdyż porzuca ona suchy styl i fakty, stawia bardziej na poetyckość i dramatyczne opisy. Ale czy nie takie właśnie było życie Yvesa Saint Laurenta? Warto wspomnieć, że w 2014 roku na podstawie tej świetnej biografii napisanej przez Laurence’a Benaima powstał film. 

5. Cristóbal Balenciaga. Mistrz nas wszystkich – Mary Blume

Stosunkowo krótka biografia Balenciagi, napisana lekkim piórem i w przystępnym stylu, to idealna pozycja na leniwe, letnie popołudnie. Czyta się ją szybko, a przedstawione tam fakty z życia projektanta przekazane są w interesujący sposób. Pojawia się w niej wiele znanych nazwisk – to od Diora we własnej osobie wziął się podtytuł książki, bo tak właśnie mówił o Cristóbalu: mistrz nas wszystkich. O tej i innych opiniach na temat hiszpańskiego projektanta, który ubierał rodzinę królewską, pisze Mary Blume. 

Photo by Brian Rasic/Getty Images

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Męska sesja zdjęciowa – sesja biznesowa krok po kroku, co musi wiedzieć mężczyzna decydujący się na fotograficzną sesję męską
Męska sesja zdjęciowa – sesja biznesowa krok po kroku, co musi wiedzieć mężczyzna decydujący się na fotograficzną sesję męską
Zdjęcia portretowe wykonane przez dobrego fotografa biznesowego pozwalają nam się wyróżnić, sprawić, że potencjalny odbiorca naszych produktów i usług zdecyduje się zaufać właśnie nam.
Malachit  – motyw przewodni biżuterii od Ti Sento. Kolekcja idealna jako prezent świąteczny!
Malachit – motyw przewodni biżuterii od Ti Sento. Kolekcja idealna jako prezent świąteczny!
Szukasz pomysłu na świąteczny prezent? Sprawdź ofertę biżuteryjnej marki Ti Sento i jej najnowszą kolekcję z malachitem!
Te ubrania dodadzą Ci lat! Zobacz, czego powinnaś się pozbyć z garderoby!
Te ubrania dodadzą Ci lat! Zobacz, czego powinnaś się pozbyć z garderoby!
Bezkształtne ubrania obciążają kobiecą sylwetkę, dodając jej kilka lat. Przedstawiamy listę rzeczy, których warto pozbyć się ze swojej szafy.
Ostatnie wpisy