Lata 90. to nieprzemijające źródło modowych inspiracji. Stylizacje szczególnie z popularnych wówczas seriali, jak Beverly Hills 90210 szturmem podbiły serca ówczesnych nastolatków. Dlaczego tak uwielbiamy elementy garderoby z ostatniej dekady XX wieku?
Moda lat 90., podobnie jak każdej innej dekady, rządziła się własnymi prawami. Ówczesne stylizacje bardzo często balansowały na granicy kiczu. To właśnie wtedy furorę zaczęły robić koturny, czyli buty na wysokich obcasach i chodaki nazywane też drewniakami. Niemal każda nastolatka miała krótkie topy odsłaniające brzuch, niczym wschodząca gwiazda pop, Britney Spears. Spodnie z wysokim stanem, ogrodniczki i krótkie kraciaste spódnice – któż ich wtedy nie miał? Ogromny wpływ na kształtowanie się mody lat 90. miała popkultura.
Ostatnia dekada XX wieku zdecydowanie była podporządkowana kierunkowi wyznaczonemu przez telewizyjnych i muzycznych idoli. Na topie były przede wszystkim seriale takie jak kultowe dziś „Beverly Hills 90210” i „Przyjaciele”. Zaś w muzyce prym wiodły tzw. boysbandy, jak Backstreet Boys i NSYNC na czele z Justinem Timberlakiem, który dziś jest najbardziej rozpoznawalnym artystą muzyki pop na świecie, jak i modową inspiracją dla wielu mężczyzn.
Lata 90. to kopalnia stylowych pomysłów. Chcesz poczuć klimat tamtej epoki? Poznaj 7 elementów garderoby z lat 90., które z powodzeniem możesz nosić dziś!
Kto nie pamięta pięknej sukienki w grochy, którą z wielką klasą nosiła w filmie „Pretty Women” główna bohaterka grana przez Julię Roberts? Sukienka z filmu była w brązowym odcieniu, ale furorę robił też czarny kolor. Ten odcień nosiła także piękna Kelly z serialu „Beverly Hills 90210”. Grochy rządzą i dziś. Kobiety chętnie sięgają po wzorzyste kreacje, szczególnie w cieplejsze miesiące. Dodatkowo duży kapelusz w jednolitym odcieniu pięknie dopełni stylizację.
Britney Spears szturmem podbiła listy przebojów, a jej stylizacje naśladowało wiele ówczesnych nastolatek. Znakiem charakterystycznym wokalistki stały się obcisłe spodnie biodrówki i krótkie topy odsłaniające brzuch. Dziś młode dziewczyny równie chętnie sięgają po taki modowy zestaw, bo ponownie wrócił do łask (znajdziemy go w każdej sieciówce). Świetnie nadaje się na imprezę czy letni wypad ze znajomymi na miasto.
Mała czarna, zwłaszcza na cienkich ramiączkach była prawdziwą gwiazdą lat 90. Sukienka powinna być perfekcyjnie dopasowana do ciała i dość mocno wydekoltowana, dokładnie jak w filmie „Zakochana złośnica”. Kolor niekoniecznie musiał być czarny. W topowej komedii romantycznej z tamtych lat „Cała Ona”, główna bohaterka robi furorę na imprezie szkolnej, zakładając sukienkę w czerwonym odcieniu. W XXI wieku równie chętnie nosimy takie ubrania, zwłaszcza że ten fason sukienki optycznie wysmukla szyję oraz podkreśla zgrabne ramiona.
Kolejny hit z lat 90. to czarny skórzany płaszcz, który obecnie przeżywa prawdziwy renesans. Keanu Reeves nosił dokładnie taki w filmie „Matrix”. Jest to część garderoby, którą można nosić na różne sposoby, np. z szerokim paskiem. To dziś jeden z najgorętszych trendów na sezon jesień-zima 2020/2021.
Pod wspomniany wcześniej skórzany płaszcz śmiało można włożyć top z nadrukiem. Nosiły takie m.in. tytułowe bohaterki kultowego obrazu „Thelma i Louise”. Kobiety wylansowały szczególnie topy zdobione rock’n’rollowymi nadrukami. Dziś popularnością wciąż cieszą się te z logo Rolling Stones, czyli najsłynniejsze usta i język świata.
W latach 90. jeans królował dosłownie wszędzie i pod każdą postacią, nawet w wersji Total Look. Doskonałym przykładem jest stylizacja Britney Spears i Justina Timberlake’a, którzy cali ubrani w denim pojawili się razem na muzycznej imprezie MTV. Świat wtedy oszalał. Dziś „dżinsowy” styl jest znów w modzie. Na topie znowu są zarówno jeansowe sukienki, jak i spódnice, a nawet koszule.
W szalonych latach 90. obowiązkowym elementem każdej stylizacji był ciasno zawiązany wokół szyi naszyjnik – tzw. choker, nieco przypominający obrożę. Mógł być wykonany z rzemienia, a nawet eleganckiej aksamitki. Dziś wiele osób ponownie sięga po tego typu opaskę.