Artykuł sponsorowany
Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.
Zacznę biegać, będę zdrowo się odżywiać, ograniczę korzystanie z mediów społecznościowych… – nie masz już cierpliwości do kolejnych postanowień noworocznych, po których już w drugim tygodniu nowego roku nie widać śladu? A może tym razem podejść do tematu nieco inaczej? Co powiesz na zmiany w Twojej… szafie, które wprowadzą do niej więcej równowagi?
Zdarza ci się, że stajesz przed swoją pełną szafą i czujesz, że nie masz się w co ubrać? Często źródłem problemu nie jest to, że czegoś w niej brakuje, a wręcz przeciwnie – to, że rzeczy jest… tak wiele. Przełom roku możesz potraktować jako dobry pretekst do przejrzenia swojej garderoby. Czasem nawet nie do końca zdajemy sobie sprawę z tego, co się w niej znajduje, a znaleziska z jej zakamarków potrafią mile zaskoczyć. Przykłady? Spódnica, którą kupiłaś na ubiegłoroczną wigilię, pastelowa bluzka, o której dawno zapomniałaś albo melanżowy sweterek, który z niewiadomych przyczyn trafił w kąt szafy, a przecież jest tak uniwersalny, że pasuje niemal do wszystkiego.
Porządkując swoją garderobę zapewne natrafisz też na rzeczy, z którymi chciałabyś się już pożegnać. Jak zrobić to odpowiedzialnie? Może wśród znajomych znajdziesz kogoś, komu akurat przyda się element stroju, którego ty już nie potrzebujesz. Dobrym rozwiązaniem jest też wymiana odzieży, jej sprzedaż lub przekazanie dalej w inny sposób. Niektórzy mają jednak problem z oddawaniem swoich ubrań, gdy nie mają pewności, co następnie się z nimi stanie. Tu naprzeciw wychodzi np. LPP – w wybranych salonach marek tej polskiej firmy odzieżowej znajdują się specjalne boxy na używaną odzież, z którą już nam nie po drodze. Co ważne – wiesz w tym przypadku, że twoje rzeczy nie trafiają w próżnię, bo przekazywane są potrzebującym, a dokładniej podopiecznym Towarzystwa Pomocy im. Św. Brata Alberta.
Porządki, których efektem będzie mniejsza liczba rzeczy i lepsza ich organizacja, mogą dać ci więcej… czasu. Świadomość z jednej strony tego, co tak naprawdę znajduje się w twojej szafie, a z drugiej, w czym czujesz się najlepiej pomoże ci w bardziej odpowiedzialnych, ale też po prostu szybszych wyborach, gdy w poszukiwaniu konkretnej rzeczy nie będziesz musiała przekopywać się przez dwie półki i szufladę. Niewątpliwie istotne jest też to, jak posegregujesz i ułożysz swoje ubrania. Nie ma jednak na to jednego idealnego wzoru, ma być po prostu po twojemu – i tyczy się to nie tylko rozłożenia elementów garderoby, ale i jej zawartości.
Gdy już pozbędziesz się ze swojej szafy niepotrzebnych rzeczy, warto zastanowić się, czy jest coś, czego rzeczywiście w niej brakuje. Przed jej uzupełnieniem pamiętaj jednak, z jakim wysiłkiem wprowadzałaś do niej ład i zastanów się dobrze, czy na pewno potrzebujesz ubrania, o zakupie którego myślisz. Jeśli odpowiesz twierdząco, staniesz przed kolejnym wyborem – co i gdzie nabyć. W kontekście wprowadzania do swojej szafy bardziej zrównoważonej mody warto wziąć pod uwagę nie tylko swój własny komfort, ale i to, jaki wpływ odzież, którą wybierasz, ma na środowisko.
Przykładowo w ofercie brandów Reserved, Mohito, Sinsay, House i Cropp należących do polskiej spółki LPP znajdziesz systematycznie zwiększającą się kolekcję Eco Aware. Wybierając ubrania lub akcesoria oznaczone metką z nazwą wspomnianej linii, masz gwarancję tego, że przy ich produkcji wykorzystany został materiał bardziej przyjazny środowisku lub ograniczono zużycie zasobów naturalnych. Poza rzeczami np. z bawełny organicznej w tych kolekcjach dostępna jest też odzież z tkanin takich jak m.in. TENCEL™, ECOVERO™ czy MODAL™ z celulozy drzewnej, czyli naturalnego i odnawialnego surowca pozyskiwanego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony.
Choć nowy rok jest dobrym pretekstem do zmian, postaraj się zadbać o to, by pragnienie równowagi w twojej szafie nie wiązało się z chwilowymi emocjami, a pozostało z tobą już na stałe. Pomóc może w tym myśl, że zrównoważona moda nie jest równoznaczna z rezygnacją z nabywania nowych rzeczy, a oznacza raczej bardziej świadomy ich wybór. Warto w tym celu z jednej strony poznać swoje preferencje, czyli po prostu fasony czy kolory, w których czujesz się najlepiej, a z drugiej – przed zakupem przyjrzeć się, czy dany producent odzieży zmierza w kierunku zrównoważonej mody.
Zdj. główne: materiał od klienta