Duża część z nas uwielbia filmy i seriale, których akcja toczy się w elitarnych szkołach i uczelniach wyższych. Cechą charakterystyczną łączącą tego typu produkcje jest gustowny sposób ubierania, który do świata fashion przeszedł pod nazwą preppy chic.
Będą to ubrania stylizowane na idealnie skrojony mundurek szkolny, w którego skład wchodzić mogą koszule, marynarki, plisowane spódnice czy dzianinowe sweterki. Okazuje się, że takie stylizacje stały się świetną inspiracją, aby stworzyć własny klasyczny i ponadczasowy outfit. Sprawdź, jakie elementy garderoby warto podebrać z szafy amerykańskim studentkom.
Moda na preppy chic przeżywała rozkwit w latach 60. i 70. minionego wieku w Stanach Zjednoczonych, kiedy to coraz więcej studentów uczęszczało na uczelnie wyższe. Prestiż oraz wysoki poziom nauczania sprawiały, że tego typu placówki promowane były jako bardzo elitarne miejsca. Aby nadać poczucie tożsamości, na wielu uczelniach zaczął się okres kreowania konkretnego sposobu ubioru – dotyczyło to zarówno męskiej, jak i żeńskiej części studentów. Uczniowie mieli swoim stylem bycia i ubiorem wykazywać wysokie ambicje oraz zainteresowanie ówczesnymi problemami świata. Młodzież w wolnych chwilach poświęcała czas na aktywność fizyczną. Mile widziane było uczestnictwo w życiu uczelni, np. poprzez udział w zawodach wioślarskich, grę w polo lub tenisa. Bardzo popularnym sportem była również jazda konna. Dlatego też elementy stroju sportowego są wyróżniającą się częścią stylu preppy chic. Sprawdź, jakie jeszcze stroje świetnie wpasują się w klimat amerykańskich uczelni z minionego wieku. Okazuje się, że są ubrania ponadczasowe, które znakomicie prezentują się również we współczesnych stylizacjach.
Aby poznać tło historyczne stylu preppy, należy przenieść się do połowy dwudziestego wieku, kiedy to nastąpił rozkwit renomowanych amerykańskich uczelni. Dzieci bogatej klasy średniej coraz chętniej wiązały swoją przyszłość z zawodami wymagającymi wyższego wykształcenia. Amerykańskie elity uczęszczały więc na takie uczelnie jak Harvard, Yale czy Princeton. Właśnie w takich ośrodkach kształtowała się moda na określony styl ubierania się studentów. Klasyczna elegancja była przełamywana elementami strojów sportowych. Z racji tego, że studenci pochodzili raczej z zamożnych domów, na czasie były drogie ubrania, często szyte na miarę lub zakupione w prestiżowych butikach.
Styl preppy chic daje mnóstwo możliwości stylizacyjnych, gdyż ciekawe komplety inspirowane studenckim mundurkiem można tworzyć z bardzo różnych części garderoby. Ważne jest, aby podczas kompletowania swojego outfitu pamiętać o zachowaniu prostej formy, a przy tym stawiać na ubrania z wysokiej jakości materiałów. Ciekawy efekt osiągniemy, wybierając wyraziste kolory i ponadczasowe wzory np. nieśmiertelną kratę.
Przeglądając zdjęcia studentów z lat 60. czy 70. XX wieku, można zobaczyć, że wiele ich stylizacji przetrwało próbę czasu i wciąż są to bardzo stylowe propozycje. Połączenie naturalnej elegancji z bardziej modowymi elementami świetnie się sprawdzi również we współczesnych outfitach. Na jakie ubrania warto postawić?