Po lecie skóra zazwyczaj staje się przesuszona. Często jej pogorszona kondycja jest skutkiem zbyt długiej ekspozycji na słońcu. Na szczęście zmęczonej promieniami cerze można pomóc. Jak zadbać o skórę jesienią? Poznaj skuteczne triki!
Wpływ na cerę wywiera każda pora roku. Co prawda, w trakcie cieplejszych miesięcy jej kondycja się poprawia, ale jest to stan przejściowy, bo niedoskonałości dają o sobie znać jesienią. Dlatego warto zadbać o odpowiednią pielęgnację skóry, zregenerować ją po letnich upałach i przygotować na chłodniejsze dni.
Poznaj 5 skutecznych trików jesiennej rutyny pielęgnacyjnej, dzięki którym twoja cera znów stanie się promienna i zdrowa!
Peeling – to domowy zabieg, który doskonale oczyści zmęczoną słońcem cerę, dlatego nie bój się go stosować zaraz po powrocie z egzotycznych wakacji. Większość kobiet chce jak najdłużej utrzymać czekoladową opaleniznę, ale unikanie złuszczania to niezbyt mądra decyzja. Nie zapominajmy, że po kilku dniach skóra sama zaczyna się złuszczać, a w efekcie później opala się nierówno. Co gorsza, promienie emitowane przez solarium bardziej wysuszają naskórek. Peeling nie dość, że pomaga skórze się zregenerować, to pobudza jej mikrokrążenie, a to wpływa na jej lepsze odżywienie i zapobiega pojawianiu się stanów zapalnych. Jeżeli chodzi o oczyszczanie całego ciała, to peeling najlepiej wykonywać raz w tygodniu.
Gdy przychodzi jesień i na zewnątrz robi się coraz chłodniej, to trzeba zadbać o odpowiednie nawilżenie skóry. Latem też stosujemy kremy nawilżające, ale ich formuła jest lekka, jesienią należy sięgnąć po coś odrobinę cięższego. Dobrą opcją nawilżającą jest też stosowanie balsamu bądź olejku do twarzy. Gdy zaaplikujemy kosmetyk, możemy nałożyć następnie na twarz i całe ciało lekki krem, który zwiększy nawilżenie.
Sposób regeneracji skóry zależy od jej typu. Gdy mamy wrażliwą skórę lub w trakcie lata doznała oparzeń słonecznych, to na początek powinniśmy unikać silnego złuszczania naskórka, i zamiast tego przeznaczyć czas na sezonową regenerację. Co powinniśmy zrobić? Musimy zaopatrzyć się w produkty o działaniu kojącym i odbudowującym. Zawsze warto czytać skład danego kosmetyku i wybierać te, które zawierają składniki naprawcze, takie jak chociażby oleje roślinne i cholesterol. Zamiennie możemy też sięgnąć po elementy przeciwzapalne, jak ekstrakt z zielonej herbaty, który poprawia krążenie krwi i wzmacnia naczynia krwionośne. Jest polecany jako składnik kosmetyków przeciwsłonecznych i tych po opalaniu.
Witamina C, retinol czy kwas glikolowy to składniki aktywne do pielęgnacji skóry, mają na nią zbawienny wpływ. Witamina C to przede wszystkim składnik o właściwościach odmładzających. Działa też jako przeciwutleniacz, bo hamuje działanie szkodliwych wolnych rodników, czyli głównych winowajców odpowiedzialnych za proces starzenia się skóry. Zaś kwas glikolowy to najczęściej wykorzystywany w kosmetologii kwas, który ma mnóstwo dobroczynnych właściwości. Odpowiada za delikatnie złuszczanie naskórka, odmładza i rozjaśnia przebarwienia. Zaś retinol to pochodna witaminy, obecnie stał się popularną substancją kosmetyczną. Jakie ma działanie? Głównie wykorzystuje się go w leczeniu zmian trądzikowych i przebarwień skórnych.
Domowe kompresy to idealna propozycja dla zmęczonej i osłabionej cery. Jak zrobić taki kompres? Nieco grubszą warstwę specjalnej maski do ciała nakładamy na ciało, po czym owijamy je przezroczystą folią i zostawiamy na kilka minut. Następnie zdejmujemy folię, a resztki preparatu wmasowujemy w skórę. Kojący efekty uzyskamy również, jeśli nałożymy grubszą warstwę balsamu i przez kilkanaście minut pochodzimy po domu w samej bieliźnie. Dzięki temu nasza skóra będzie mogła swobodnie wchłonąć tyle preparatu, ile potrzebuje.