Makijaż kocie oko – oto jego fascynująca historia!
Uroda

Makijaż kocie oko – oto jego fascynująca historia!

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

To jeden z najbardziej znanych i pobudzających zmysły sposobów na makijaż. Posiada wiele odsłon, dzięki czemu można go swobodnie dopasować do każdej kobiety. Jego efektywność sprawia, że jest jednym z najczęściej wybieranych makijaży na tzw. wielkie wyjścia. Oprócz tego, że już na stałe wpisał się w makijażowe trendy, kocie oko posiada też swoją fascynującą historię!

Kocie oko po raz kolejny zdominowało świat mody. W tym roku jako obowiązkowy element makijaży modelek pojawił się na pokazach wiosna–lato 2021 u Diora, Chromat, Chloé i Valentino. Często był przedstawiany w jaskrawych kolorach oraz dominowały w nim geometryczne kształty i kreski. Ta wyjątkowa odsłona zachwyca odbiorców równie mocno jak zawsze. 

Jaka jest historia kociego oka? 

Makijaż w takiej odsłonie powstał już w starożytnym Egipcie. Został spopularyzowany przez egipskie królowe, najpierw Nefertiti, a później Kleopatrę. Władczynie do jego wykonania używały m.in. miedzi i malachitu. Rysowały grube kreski, które sięgały im aż do linii włosów. Czasem jednak pociągały je równolegle do brwi. Był to makijaż wykonywany nie tylko przez kobiety, ale również przez mężczyzn, między innymi przez faraona Setiego I.

Proszek antymonowy używany w okolicach oczu miał właściwości antybakteryjne i wspierał układ odpornościowy. Wpływał zatem pozytywnie na zdrowie oczu i minimalizował negatywny wpływ ostrego światła słonecznego. W makijażu staroegipskim wykryto tlenek azotu, który również posiada takie właściwości. Aspekty zdrowotne nie były jedynymi, dla których kobiety wykonywały taki makijaż. Kocie oko miało je też ustrzec przed działaniem złych duchów. Eyeliner z proszkiem antymonowym był przez nie używany latami. Z czasem taki makijaż zaczął świadczyć o statusie społecznym, by w końcu stać się symbolem zmysłowego i eleganckiego wyglądu. Podobnie wykonywano makijaż w starożytnej Azji i na Bliskim Wschodzie. Tam datuje się, że pojawił się ok. 3000 lat p.n.e. Z tą różnicą, że proszek antymonowy nakładano wokół oczu. Traktowano go jako ochronę przed pustynnym klimatem.

Maria Orlova z Pexels

Kiedy makijaż w stylu kocie oko powrócił?

Później na wiele lat zapomniano o tym makijażu, aby mógł spektakularnie powrócić w latach 20., kiedy za Josephine Baker aktorki Louise Brooks i Greta Nissen pojawiły się w tym makijażu na czerwonym dywanie. Połączyły to z intensywnie pomalowanymi i cienkimi rzęsami. Prawdopodobnie miały na to wpływ odkrycia oraz inspiracja starożytnym Egiptem. Dodatkowo w 1917 roku powstał film „Kleopatra” z Thedą Barą w roli głównej, która prezentowała się na ekranie właśnie w takim makijażu. W tym czasie nie było jeszcze dostępnych eyelinerów na rynku, dlatego, aby uzyskać taki efekt, kobiety mieszały wazelinę z sadzą. W latach 50. kocie oko stało się na tyle powszechne, że kobiety zaczęły je wykorzystywać w codziennym makijażu. Oczywiście nieco subtelniej niż gwiazdy pin-upu, takie jak Hedy Lamarr. Wtedy też rozpoczęła się masowa produkcja kosmetyków do makijażu, co spowodowało wynalezienie płynnego eyelinera. Ten produkt zrewolucjonizował świat wizażu, a stworzyły go Max Factor, Ben Nye i rodzina Westmore’ów. Takim eyelinerem malowały się Marilyn Monroe, Ava Gardner i Audrey Hepburn, które rozpoczęły nową epokę w kreowaniu stylu ówczesnych kobiet. 

Sophia Loren w latach 60. z kolei uwodziła widzów swoim wspaniałym kocim okiem. Natomiast lata 70. i 80. to czas subkultur, ale i wtedy nie zabrakło subtelnego podkreślenia. Wszyscy miłośnicy punku, rocka, metalu nosili własną wersję kociego oka. Debbie Harry, wokalistka Blondie w latach 80., słynęła z rozmazanego kociego oka, które wyglądało na niestarannie wykonane, ale idealnie podkreślało jej kreację sceniczną. Później i jej fanki zaczęły naśladować ten makijaż. Współcześnie na pokazie kolekcji Diora pojawiły się kreski inspirowane latami 80., czyli takie, które zaczynają się od skroni. 

Zdjęcie główne: Maria Orlova z Pexels

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
Najmodniejsze dodatki, które tej wiosny znajdziesz w szafie każdej fanki najświeższych trendów
Najmodniejsze dodatki, które tej wiosny znajdziesz w szafie każdej fanki najświeższych trendów
Jakie dodatki będą najmodniejsze wiosną 2021? Sprawdź sama i zobacz, w które akcesoria warto się zaopatrzyć!
Jak wybrać dobrą hulajnogę dla swojego dziecka – praktyczne wskazówki i porady
Jak wybrać dobrą hulajnogę dla swojego dziecka – praktyczne wskazówki i porady
Wybór hulajnogi dla dziecka to nie lada wyzwanie. Niezależnie od wieku, zainteresowań i doświadczenia pociechy, znajdziesz w naszym poradniku praktyczne wskazówki, które pomogą Ci podjąć najlepszą decyzję.
Modne kurtki jesienne
Modne kurtki jesienne
Kurtki jesienne damskie od lat stanowią bardzo ważny element garderoby.
Ostatnie wpisy