Zmiana branży po czterdziestce? To możliwe! Sprawdź, o czym należy pamiętać!
Inspiracje

Zmiana branży po czterdziestce? To możliwe! Sprawdź, o czym należy pamiętać!

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Czujesz wypalenie zawodowe? Dotychczasowe obowiązki nie sprawiają Ci satysfakcji? Potrzebujesz czegoś nowego? A może Twoja aktualna sytuacja zawodowa jest dość niestabilna? Czas na przebranżowienie się i rozwinięcie skrzydeł. 

Myślisz, że po 40. roku życia to niemożliwe? W tym artykule udowodnimy Ci, że się mylisz. Podpowiadamy również, jak się zabrać za zmianę branży. Sprawdź!

Zmiana branży – kiedy o niej myślimy?

Karierę zawodową zaczynamy po szkole, na studiach albo tuż po nich. Często nie mamy jednak stuprocentowej pewności, że trafimy dokładnie na takie stanowisko i taką pracę, jaką chcemy wykonywać w życiu. I tak mija pięć, dziesięć, piętnaście lat. Nagle okazuje się, że coś jest nie tak, że brakuje wyzwań, dotychczasowe obowiązki nie cieszą i coraz częściej łapiemy się na tym, że myślimy o zmianie branży. Czujemy się wypaleni, zmęczeni, nie angażujemy się tak jak kiedyś. Pensja też nie jest w stanie zrekompensować tych braków.

Nikogo nie zdziwi, że się obawiamy: czy podołamy, czy warto odważyć się zaczynać od nowa, kroczyć w nieznane. Zamiast marnować swój talent albo zazdrościć innym, postawmy na siebie i na swoją karierę – tylko nie natychmiast, już, od razu.

Przebranżowienie po czterdziestce – wskazówki i porady

Na pytanie, jak zabrać się za zmianę branży, odpowiadamy: bez dobrego planu ani rusz. Nie podejmujmy decyzji pod wpływem chwili czy emocji. Dokładnie przemyślmy obecną sytuację, zastanówmy się nad tym, co rzeczywiście chcemy robić, co przyniesie nam poczucie spełnienia, w czym się sprawdzimy, jakie są nasze potrzeby. Tutaj ważna uwaga: nie zwalniajmy się z dotychczasowego miejsca pracy, bo nigdy nie wiadomo, czy od razu dostaniemy nowe stanowisko. A bez stałej pensji i poduszki finansowej może być ciężko.

Przebranżowienie oznacza konieczność zdobycia nowych kwalifikacji i umiejętności. Możemy zapisać się na studia podyplomowe, ukończyć kursy, szkolenia, praktyki, staż, uważnie przysłuchiwać się konferencjom oraz webinarom. Nie wszystkie opcje są płatne. W sieci mamy naprawdę sporo darmowej wiedzy. Wystarczy po nią sięgnąć. Już podczas tego wszystkiego można porównać swoje oczekiwania z rzeczywistością i przekonać się, czy to właśnie w tę stronę skierować swoją karierę.

Istotne jest też to, by nie poddawać się po pierwszej nieudanej rozmowie rekrutacyjnej. To, że w danej firmie się nie udało, nie oznacza, że w innej też nie zostaniemy przyjęci. Niewątpliwie pomocne będzie pokazanie siebie jako wartościowego i cenionego pracownika. Przepracowanie wielu lat w jednej firmie może być sygnałem, że łatwo się z nami współpracuje, tylko po prostu chcemy zmienić branżę. Pamiętajmy o pokorze i niewywyższaniu się.

Dobrze też odkurzyć zawodowe kontakty. Być może ktoś znajomy pracuje tam, gdzie chcemy. Jeśli jesteśmy traktowani jako profesjonaliści i cieszymy się dobrą opinią, nic nie stoi na przeszkodzie, by ta osoba poleciła nas swojemu przełożonemu.

Trzymamy kciuki i powodzenia!

Zdj. główne: Christina @ wocintechchat.com/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*

Rekomendowane
4 spa w polskich górach, w których poczujesz się naprawdę wyjątkowo
4 spa w polskich górach, w których poczujesz się naprawdę wyjątkowo
Kochasz polskie góry? Sprawdź, jakie hotele ze SPA wybrać na wakacyjny wypad!
Grunge, czyli stylizacje z pazurem
Grunge, czyli stylizacje z pazurem
Czy styl grunge to opcja tylko dla fanek rocka? Niekoniecznie. Sprawdź, jak zastosować go na co dzień – na randkę czy do pracy!
Etniczna biżuteria w modzie codziennej
Etniczna biżuteria w modzie codziennej
Czy biżuteria etniczna w modzie codziennej to dobre rozwiązanie? Skąd się wywodzi, jak wygląda i kiedy najlepiej ją zakładać? Wszystkiego dowiesz się z artykułu!
Ostatnie wpisy